Urlop ojcowski do początku 2023 roku ma zostać wydłużony do 9 tygodni. O projekcie niepodzielnego i przeznaczonego tylko dla ojców urlopu informowała w Programie Pierwszym Polskiego Radia Marlena Maląg szefowa resortu rodziny. W myśl deklaracji Maląg, takie rozwiązanie miałoby wejść w życie do stycznia 2023 roku.
Przypomnijmy, że obecnie - zgodnie z Kodeksem Pracy - urlop ojcowski trwa jedynie 2 tygodnie (10 dni roboczych, bo urlop obejmuje także sobotę i niedzielę). W przypadku urlopu ojcowskiego - kodeks przewiduje możliwość wykorzystania go całościowo (czyli 14 postępujących po sobie dni), albo w dwóch częściach (czyli każda po 7 dni).
Zobacz też: To początek końca Opola?! Jest gorzej, niż myśleliśmy. Naukowcy: "Katastrofa"
Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje wynagrodzenie w postaci zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Pracownik, który zdecyduje się na taki urlop otrzymuje za ten czas zasiłek w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, a tę podstawę wylicza się na podstawie średnich zarobków z ostatnich 12 miesięcy.
Polecany artykuł:
Urlop ojcowski 2022: Opolskie
Opolski oddział ZUS opublikował niedawno dane dotyczące urlopów ojcowskich na terenie regionu. Wynika z nich, że coraz więcej młodych ojców decyduje się na taki krok: od stycznia 2022 r. do kwietnia wypłacono w sumie 1400 takich świadczeń. To tendencja wzrostowa, ale wciąż blaknąca w porównaniu do urlopów macierzyńskich: na Opolszczyźnie w tym samym czasie skorzystało z nich 10 tysięcy Pań.
Polecamy: Kościół upada! "W dostatku dopadła nas bieda". Wstrząsające wyznanie biskupa z Opola!