Wielkanoc 2021: BISKUPI ZADECYDOWALI! Co z obchodami? Zalecenia dla Lubelszczyzny

i

Autor: Pixabay/frostdusk

Wielkanoc 2021, Wielki Tydzień. Diecezja Opolska: NOWE ZASADY! Jak świętować w epidemii, gdzie się spowiadać?

2021-03-29 13:24

Wielkanoc 2021. Święta wielkanocne i Wielki Tydzień 2021 w epidemii. Jakie obostrzenia obowiązują w okresie świąt wielkanocnych? Co z kościołami? Sytuacja epidemiczna jest trudna, najtrudniejsza od przeszło 13 miesięcy, przed nami jednak święta wielkanocne, które Polacy często obchodzą wśród rodzin i swoich bliskich. Tym razem będzie nieco inaczej. Diecezja Opolska zajęła już stanowisko. Sprawdź szczegóły na se.pl.

Koronawirus. Jakie obostrzenia na Wielkanoc 2021 r.? Co z kościołami? Diecezja Opolska zdradziła już szczegóły organizacji Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych 2021. Przypomnijmy, nowe - ogólnokrajowe - obostrzenia na Święta Wielkanocne przedstawił podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Podstawowe zasady, które obowiązują w kościołach od 27 marca to:

  • limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2,
  • obowiązkowe zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

To ogólne zasady, które definiują i kontrolują konkretne diecezje. Diecezja Opolska zdradziła już szczegóły na Wielkanoc 2021. Jak będzie wyglądała w Opolu?

Zobacz też: Koronawirus. BEZDOMNI poprowadzą drogę krzyżową! "Zapraszamy do katedry"

Wielkanoc 2021 w Diecezji Opolskiej. Wielki Tydzień, szczegóły, przebieg konkretnych dni świątecznych

Kanclerz Kurii ks. Wojciech Lippa i biskup Andrzej Czaja opublikowali wspólny dekret, w którym odnoszą się do szczegółowych zasad obowiązujących wiernych w kościołach podczas świąt Wielkanocy i Wielkiego Tygodnia.

  1. - Niedziela Palmowa - Poświęcenie palm odbywa się jedynie podczas obrzędów. Upamiętnienie wjazdu Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła.
  2. - Wielki Czwartek - Msza krzyżma odbędzie się w katedrze opolskiej o godz. 9.30. Opuszcza się "opcjonalny obrzęd umywania nóg".
  3. - Wielki Piątek - Mimo szalejącej epidemii, diecezja zachęca się do odprawiania Drogi Krzyżowej. Adoracja krzyża odbywa się w ten sposób, że jedynie (główny) celebrans oddaje mu cześć przez pocałunek, pozostali celebransi i wierni przez procesjonalne przyklęknięcie bądź głęboki skłon przed nim; zabrania się, jak to jest w zwyczaju, udostępniać wiernym krzyża do adoracji w taki sposób, aby mogli go dotykać czy całować.
  4. - Wielka Sobota - Błogosławi się pokarmy na wielkanocny stół. Przy dobrej pogodzie błogosławieństwa te należy organizować raczej na zewnątrz kościołów. Liczba błogosławieństw ma zostać zwiększona. Zabrania się błogosławienia pokarmów poza miejscami świętymi bądź ich okolicami.
  5. - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego  - Należy odprawić świąteczne Nieszpory.

Kuria Diecezjalna w Wielkim Tygodniu będzie przyjmować petentów do Wielkiej Środy włącznie, a po Wielkanocy od środy w zwykłych godzinach urzędowania, czyli od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00 (w Wielką Środę do 13.00).

Diecezja Opolska. Nowe zasady wewnątrz i przed kościołami. [SZCZEGÓŁY]

W tej sprawie biskup opolski opublikował osobną deklarację - 25 marca. Jakie zasady obowiązują w kościołach Diecezji Opolskiej?

  • W kościołach nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 20 m2, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba, że wspólnie zamieszkują. Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych muszą znaleźć się na głównych drzwiach kościoła (lub pobliżu),
  • Na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych, a jedynie konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m.,
  • Zobowiązuję wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego bądź w ich otoczeniu. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących.
Express Biedrzyckiej - Kamil Bortniczuk: Rząd nie mógł przewidzieć rozwoju pandemii. Ja w święta nie pójdę do kościoła

Diecezja Opolska. Nowe, specjalne zasady w kościele. Gdzie się spowiadać? Co z komunią?

  • Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej - pozostaje utrzymana,
  • biskup zachęca do transmitowania Mszy świętych i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć (nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu),
  • sprawowanie sakramentu pokuty nie może się odbywać w zamkniętych konfesjonałach. W przypadku, gdy w danym kościele nie ma konfesjonałów otwartych, należy przenieść spowiedź do bocznych kaplic,
  • zarówno spowiednik, jak spowiadający się, mają mieć zasłonięte usta i nos. Zabrania się podawania wiernym do ucałowania stuły tam, gdzie jest taki zwyczaj,
  • wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę
Sonda
Czy planujesz wyjazd na Wielkanoc?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki