Tęczowy Happening w Opolu w trakcie ciszy wyborczej?

i

Autor: II Marsz Równości w Opolu/Tęczowe Opole/Facebook, Materiały prasowe

Wybory Prezydenckie 2020. Cisza wyborcza w barwach LGTB? Tęczowy happening w Opolu

2020-06-24 12:10

Cisza wyborcza 2020 w barwach tęczy? Marsz Równości w Opolu został odwołany w związku z szalejącą epidemią. Planowo, miał się odbyć 26 czerwca (w piątek). Teraz Stowarzyszenie Tęczowe Opole przygotowuje happening na placu Wolności. W samym środku ciszy wyborczej.

W kampanii wyborczej głośno o LGBT. Podczas gorących chwil, w sobotę (27 czerwca) na pl. Wolności w Opolu pojawią się osoby z tęczowymi flagami, wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Tęczowe Opole pt.: Jesteśmy Ludźmi - Tęczowy Happening!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny poniżany, opluwany i bity podczas konwencji Andrzeja Dudy

Zobacz też: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w Opolu! Podsumowujemy oba spotkania [WIDEO,ZDJĘCIA]

W sobotę 27 czerwca od godziny 14:00, czyli w dniu kiedy pierwotnie zaplanowany był III Marsz Równości, pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego (pl. Wolności) w Opolu znajdziecie Państwo osoby z tęczowymi flagami. Możecie do nich podejść, porozmawiać, zadać pytania, poznać. Jeśli chcecie zapytać, czym jest LGBT, możecie to zrobić. Jeśli chcecie okazać swoje wsparcie, również możecie

- informują organizatorzy.

Wybory Prezydenckie 2020. Tęczowy happening w ciszy wyborczej. Czy to legalne?

Stowarzyszenie informuje, ze uczestnicy happeningu będą przestrzegać obu restrykcji; zarówno tych związanych z epidemią, jak ciszą wyborczą.

Podczas zgromadzenia obowiązuje zatem:

  • maksymalna frekwencja 150 osób,
  • zachowywanie dwumetrowego dystansu społecznego,
  • zakrywania ust i nosa (odzież, maseczka, przyłbica),
  • przestrzeganie ciszy wyborczej (zakaz agitacji, prezentowania haseł wyborczych).

Art. 107 Kodeksu wyborczego o ciszy wyborczej mówi jednak jasno: "W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione". Czy Tęczowy happening złamie ciszę wyborczą? Czekamy na ekspertyzę policji.

Cisza wyborcza w Polsce

Warto wspomnieć przy tej okazji, że debata nad zniesieniem obowiązującej ciszy wyborczej trwa w Polsce od paru lat. Z badań, które w 2019 roku przeprowadziła Rzeczpospolita wynika, że zdaniem 57,7 proc. respondentów cisza wyborcza powinna zostać zachowana. 24,2 proc. badanych zagłosowałaby za jej zniesieniem.

W USA, czy Niemczech taki przepis nie obowiązuje, a agitacja prowadzona jest nawet po rozpoczęciu głosownia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki