Tęczowy Happening w Opolu w trakcie ciszy wyborczej?

i

Autor: II Marsz Równości w Opolu/Tęczowe Opole/Facebook

Wybory Prezydenckie 2020. Cisza wyborcza w barwach LGTB? Tęczowy happening w Opolu

2020-06-24 12:10

Cisza wyborcza 2020 w barwach tęczy? Marsz Równości w Opolu został odwołany w związku z szalejącą epidemią. Planowo, miał się odbyć 26 czerwca (w piątek). Teraz Stowarzyszenie Tęczowe Opole przygotowuje happening na placu Wolności. W samym środku ciszy wyborczej.

W kampanii wyborczej głośno o LGBT. Podczas gorących chwil, w sobotę (27 czerwca) na pl. Wolności w Opolu pojawią się osoby z tęczowymi flagami, wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Tęczowe Opole pt.: Jesteśmy Ludźmi - Tęczowy Happening!

Zobacz też: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w Opolu! Podsumowujemy oba spotkania [WIDEO,ZDJĘCIA]

W sobotę 27 czerwca od godziny 14:00, czyli w dniu kiedy pierwotnie zaplanowany był III Marsz Równości, pod pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego (pl. Wolności) w Opolu znajdziecie Państwo osoby z tęczowymi flagami. Możecie do nich podejść, porozmawiać, zadać pytania, poznać. Jeśli chcecie zapytać, czym jest LGBT, możecie to zrobić. Jeśli chcecie okazać swoje wsparcie, również możecie

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny poniżany, opluwany i bity podczas konwencji Andrzeja Dudy

- informują organizatorzy.

Wybory Prezydenckie 2020. Tęczowy happening w ciszy wyborczej. Czy to legalne?

Stowarzyszenie informuje, ze uczestnicy happeningu będą przestrzegać obu restrykcji; zarówno tych związanych z epidemią, jak ciszą wyborczą.

Podczas zgromadzenia obowiązuje zatem:

  • maksymalna frekwencja 150 osób,
  • zachowywanie dwumetrowego dystansu społecznego,
  • zakrywania ust i nosa (odzież, maseczka, przyłbica),
  • przestrzeganie ciszy wyborczej (zakaz agitacji, prezentowania haseł wyborczych).

Art. 107 Kodeksu wyborczego o ciszy wyborczej mówi jednak jasno: "W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione". Czy Tęczowy happening złamie ciszę wyborczą? Czekamy na ekspertyzę policji.

Cisza wyborcza w Polsce

Warto wspomnieć przy tej okazji, że debata nad zniesieniem obowiązującej ciszy wyborczej trwa w Polsce od paru lat. Z badań, które w 2019 roku przeprowadziła Rzeczpospolita wynika, że zdaniem 57,7 proc. respondentów cisza wyborcza powinna zostać zachowana. 24,2 proc. badanych zagłosowałaby za jej zniesieniem.

W USA, czy Niemczech taki przepis nie obowiązuje, a agitacja prowadzona jest nawet po rozpoczęciu głosownia.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają