PILNE

Opolskie reaguje na zagrożenie powodziowe. Sztab kryzysowy w Nysie! Minister Tomasz Siemoniak na obradach

2024-09-14 9:21

Opolskie reaguje na zagrożenie powodziowe. W sobotę rano (14 września) odbył się sztab kryzysowy w Nysie. "Sytuacja wygląda źle. Stan rzeki i prognozy, co do jej stanu na podstawie tego, co otrzymujemy od strony czeskiej są cały czas złe" – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Najgorszą sytuację zaobserwowano w miejscowościach Głuchołazy i Morów.

Opolskie reaguje na zagrożenie powodziowe. Siemoniak na obradach sztabu kryzysowego w Nysie 

W sobotę rano, 14 września, odbył się zapowiedziany w nocy sztab kryzysowy w Nysie, w którym udział wziął minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Najbliższe kilkanaście godzin zdecyduje o sytuacji powodziowej. Najgorsza sytuacja jest w miejscowościach Głuchołazy i Morów.

"Sytuacja wygląda źle. Stan rzeki i prognozy, co do jej stanu na podstawie tego, co otrzymujemy od strony czeskiej są cały czas złe" – powiedział Tomasz Siemoniak. Dodał, ze siadujący z powiatem nyskim powiat kłodzki jest szczególnie zagrożony, a w Lądku Zdroju (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki) doszło do jednej ewakuacji. Jak zaznaczył, w powiecie kłodzkim jest już kilkanaście przekroczeń stanów alarmowych, a o godzinie 12 w Kłodzku, odbędzie się kolejny sztab kryzysowy. Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Siemoniak powiedział na briefingu, że członkowie sztabu udają się teraz do Jarnołtówka w powiecie nyskim, gdzie sytuacja postępuje dynamicznie. Zbiornik nie radzi sobie z ilością wody: "staje się to problemem". Podkreślił, że poniżej zbiornika znajdują się zabudowania i możliwe, że podjęte zostaną decyzje związane z zagrożeniem powodziowym. Poza tym miejscem sytuacja jest "względnie stabilna".

Jarnołtówek walczy z wielką wodą. Zagrożenie powodziowe w Polsce

Opolskie. Rośnie liczba przekroczeń stanów alarmowych na rzekach

Opolski urząd wojewódzki przekazał w sobotę nad ranem (14 września), że stany alarmowe zostały przekroczone w siedmiu punktach na rzece Opawie, Osobłodze, Prudniku, Złotym Potoku i Białej Głuchołaskiej.

 Najpoważniejsza sytuacja miała miejsce na Białej Głuchołaskiej, która o 167 cm przekroczyła stan alarmowy w Głuchołazach i o 127 cm w Białej Nyskiej. Złoty Potok w Jarnołtówku przekroczył stan alarmowy o 51 cm, a poziom rzeki Prudnik w Prudniku o 144 centymetry. Na punkcie pomiarowym w Racławicach stwierdzono przekroczenie o 30 cm poziomu alarmowego rzeki Osobłoga. W Branicach Opawa przekroczyła poziom alarmowy o 12 cm na głównym i o 22 cm na bocznym korycie.

Sonda
Obawiasz się powodzi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki