500+ dla uchodźców. Ogromne zainteresowanie w Opolu
Od 26 marca uprawnieni do tego obywatele Ukrainy mogą wnioskować o świadczenia społeczne, w tym 500+, czy Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego i dofinansowania pobytu w żłobku. To efekt specustawy pomocowej. Jak w liczbach sytuacja wygląda w Opolu i województwie opolskim? Rzecznik lokalnego oddziału Sebastian Szczurek zdradził pierwsze dane.
- Odkąd na Platformie Usług elektronicznych udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, na Opolszczyźnie zarejestrowaliśmy niemal 6700 wniosków o to świadczenie, obejmujące ponad 10,3 tys. dzieci - podaje. Procentowo najwięcej wniosków jest z Opola i gmin powiatu opolskiego - wnioski objęły ponad 3360 dzieci. - Oczywiście wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku - precyzuje Szczurek.
Przypomnijmy, że po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy opolskich placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.
Zobacz też: Ile zarabiają rektorzy? Opole: Mamy "najbiedniejszego" rektora w kraju!