20 października. Światowy Dzień Leniwca. Czy naprawdę jest leniwy?

i

Autor: G.dallorto/CC BY-SA 2.5 it/Wikimedia Commons 20 października. Światowy Dzień Leniwca. Czy naprawdę jest leniwy?

20 października. Światowy Dzień Leniwca. Czy naprawdę jest leniwy?

2020-10-20 5:55

20 października. Światowy Dzień Leniwca. Na świecie żyje 6 gatunków tych stworzeń: leniwiec krótkoszyi, leniwiec dwupalczasty, leniwiec pstry, leniwiec trójpalczasty, leniwiec grzywiasty, karłowaty leniwiec trójpalczasty. Wbrew pozorom wcale nie są leniwe, bo po prostu ich metabolizm działa tak wolno, że przez cały czas muszą oszczędzać energię. Robią to jednak w wyjątkowy sposób.

20 października. Światowy Dzień Leniwca

To zwierzę doczekało się swojego święta, bo jego zachowanie jest uważane za symbol lenistwa, bierności i braku aktywności. Czy tak jest naprawdę? Nie do końca, bo leniwce odżywiają się w naturze wybranymi gatunkami liści i owoców, które mają niewielką wartość odżywczą. W związku z tym leniwce przez cały czas próbują oszczędzać siły, bo ich metabolizm jest mocno spowolniony. Nawet satyryk Andrzej Poniedzielski mówił, że "lenistwo to zasada zachowania energii na później".

Żeby to zrobić, leniwiec porusza się wyjątkowo wolno, wypróżnia się ledwie raz na tydzień i stosuje kamuflarz, by unikać sytuacji, które mogłyby go kosztować niepotrzebną utratę energii. W sierści leniwca żyją nawet grzyby, które zwalczają takie choroby, jak malaria czy choroba Chagasa. Uwaga, temperatura ciała leniwca wynosi 30-34 stopnie, bo mimo że jest on ssakiem, to jest częściowo zmiennocieplny. Z powodu niskiego poziomu metabolizmu zwierzę potrafi regulować temperaturę własnego ciała, przechodząc z cienia na słońce i odwrotnie, tak jak całkowicie zmiennocieplne gady.

Dziwne i bardzo dziwne. Te budynki w Polsce istnieją naprawdę!

Mistrz świata karmi gołębie na kwarantannie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki