24 listopada. Dzień Buraka 2020. Dlaczego warto je jeść?
24 listopada i nie tylko buraki powinny sobie przyrządzać osoby, które boją się: miażdżycy, zawału serca, osteoporozy, choroby Alzheimera, zakrzepów czy wylewu. Ich ryzyko zwiększa homocysteina, a zawarte w burakach związki, jak betaina, powodują jej ograniczenie. Ten sam związek działa na poprawę pracy wątroby, dzięki czemu lepiej przetwarza ona tłuszcze i oczyszcza organizm z toksyn. Bierze również udział w wytwarzaniu karnityny i podziałach komórek, a do tego chroni nasze nerki. To nie wszystko.
Polecany artykuł:
24 listopada. Dzień Buraka 2020. Dlaczego warto je jeść?
W burakach znajdziemy też błonnik, który działa korzystnie na pracę układu pokarmowego, zwłaszcza na jelita. Powinniśmy sięgnąć po nie sięgnąć również ze względu na duże ilości potasu potasu i ich działanie zasadotwórcze, co zobojętnia nadmiar soków żołądkowych wydzielanych po spożyciu produktów zakwaszających. To dlatego buraki powinny jeść osoby, które jedzą mięso, pieczywo i słodycze bo zmniejszają ryzyko nadkwasoty i zgagi.
Żeby nie pozbywać się cennych składników, buraki należy gotować w łupinie i zdjąć ją, gdy wystygną. Owinięte folią aluminiową lub pokrojone i przełożone np. plasterkami cebuli lub jabłek w naczyniu żaroodpornym można je piec w całości w piekarniku. Dodanie soli na końcu gotowania pozwoli zachować burakom odpowiedni kolor.
Najlepsze przepisy, jak przygotować buraki znajdziecie TUTAJ.