25 listopada. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Czy wiecie, jak powstała zabawka?

i

Autor: Polimerek/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons 25 listopada. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Czy wiecie, jak powstała zabawka?

25 listopada. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Czy wiecie, jak powstała zabawka?

2020-11-25 7:52

25 listopada. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Obchodzimy go od 2002 r., tj. setnej rocznicy powstania zabawki. Ale właśnie - istnieją dwie teorie wyjaśniające, skąd wziął się pluszowy miś. Jedna z nich cofa nas do czasów XIX-wiecznego Cesarstwa Niemieckiego, gdy Margarete Steiff zaczęła szyć zabawkowe zwierzęta zrobione z pluszu. W drugiej bierze udział sam prezydent USA.

25 listopada. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Czy wiecie, jak powstała zabawka?

Szczegółowy opis obu historii powstania pluszowego misia przedstawia się następująco: obywatelska Cesarstwa Niemieckiego Margarete Steiff szyła zwierzęce zabawki z pluszu, jako że była sparaliżowana z powodu choroby Heinego-Medina. W 1880 r. jej siostrzeniec Richard postanowił je udoskonalić, by później założyć firmę sprzedającą pluszaki, w tym misie. w 1903 r. pojawiły się one na targach w Lipsku i cieszyły się na tyle dużą popularnością, że w liczbie kilku tysięcy sztuk trafiły do USA, gdzie podobne zabawki zaczęły produkować tamtejsze firmy.

Druga historia powstania pluszowego misia wiąże się z polowaniem, w jakim wziął udział w 1903 r. prezydent USA Theodore Roosvelt, który w jego trakcie postrzelił prawdziwego niedźwiadka, a następnie kazał go uwolnić. Zainspirowało to rysownika Cliforda Berrymana do stworzenia grafiki, która została opublikowana w "Washington Post". Tam zobaczył ją Morrisa Mitchom, rosyjski imigrant, który miał na Brooklynie swój sklep, gdzie wkrótce zaczął publikować pluszowe misie nazwane "Teddy", na co miał wyrazić zgodę sam Roosvelt.

Teresin. Stracił żonę i mieszkanie. 76-latek mieszka w oborze bez prądu i wody! [ZDJĘCIA]

Fabryka niemieckich dzieci

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają