Niewidomi mogą obejrzeć m.in. Rzymskie wakacje.

i

Autor: Ryoji Iwata, unsplash.com

Robią filmy dla niewidomych. Łzy cisną się do oczu, wzruszająca akcja! [AUDIO]

2019-12-11 17:57

Wszystkich 88 filmów zostało audiodeskrybowanych w ostatnich dwóch latach. Filmy trafiły do zasobów Krajowego Zasobu Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia De Facto z Płocka i Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Wśród obrazów audiodeskrybowanych w tym roku są m.in. "Rzymskie wakacje".

Krajowy Zasób Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych jest portalem filmowym skierowanym na udostępnianie sztuki filmowej bardzo szerokiej grupie osób niewidomych i słabowidzących. Mogą z niego korzystać czytelnicy Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Dział Zbiorów dla Niewidomych, które legitymują się ponadto orzeczeniem o niepełnosprawności uniemożliwiającej czytanie zwykłego druku.

Płyty DVD z filmami mogą wypożyczać na miejscu albo wysyłkowo - na zasadach analogicznych do udostępniania innych typów zbiorów. Cyfrowy dostęp do filmów jest natomiast możliwy dla czytelników Działu Zbiorów dla Niewidomych, którzy aktywowali konto w Serwisie Wypożyczeń On-line po zalogowaniu się na stronie: https://wypozycz.dzdn.pl.

W ostatnich dwóch latach Stowarzyszenie De Facto z Płocka audiodeskrybowało aż 88 filmów, które zostały już włączone do zasobów Krajowego Zasobu Cyfrowych Filmów z Audiodeskrypcją dla Osób Niewidomych. W 2019 r. były to m.in. „Cicha Noc”, „Jak pies z kotem”, „Solidarność według kobiet”, „Maudie”, „Jeszcze nie koniec”, „Rzymskie wakacje”.

Prezes Stowarzyszenia De Facto Renata Nych mówi, czy łatwo jest pozyskać filmy do audiodeskrybowania

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają