Fala hejtu po śmierci 15-latka spod Płońska! Odejście babci przesądziło jego los?
"Bezpodstawnymi oskarżeniami" nazywa dom dziecka w Płońsku zarzuty wobec placówki, jakie pojawiły się po śmierci 15-latka. Chłopak trafił tam w listopadzie 2021 r., po tym, jak informuje Płońsk w Sieci, gdy zmarła jego babcia. To ona opiekowała się wnuczkiem, bo matka nastolatka została pozbawiona praw rodzicielskich, a jego ojciec jest nieznany. Jak informuje Ewa Ambroziak, prokurator rejonowy w Płońsku, 15-latek miał od momentu trafienia do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Samodzielnia" w Płońsku sprawiać problemy, z której zresztą uciekał. Ostatni raz miało to miejsce 7 sierpnia br., ale zaginionego nie udało się już odnaleźć żywego - 10 listopada w miejscowości Michałówek pod Płońskiem odnaleziono jego ciało, a według wstępnych ustaleń denat prawdopodobnie popełnił samobójstwo.
Co napisał dom dziecka w Płońsku w oświadczeniu?
Jak informuje Płońsk w Sieci, po pojawieniu się informacji o zgonie chłopaka pod adresem domu dziecka pojawiły się niepochlebne komentarze, więc placówka postanowiła się do nich odnieść w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. Można się z niego m.in. dowiedzieć, że POW Płońsk otoczyło nastolatka "pomocą pedagogiczną, psychologiczną i specjalistyczną terapią". Dyrekcja i wychowawcy domu dziecka dodają, że współpracowali z: sądem, policją, szkołą, punktem profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz specjalistami, którzy zajmowali się chłopcem.
- Zachowane zostały procedury postępowania w tego typu sytuacjach. Jest nam bardzo przykro, z powodu śmierci chłopca, ale także ze względu na inne dzieci, których ta cała sytuacja i śmierć ich kolegi także dotknęła. Eskalowanie skrajnych emocji i formułowanie zarzutów, i bezpodstawnych oskarżeń wobec wychowawców w sytuacji nieznajomości złożoności całej sprawy, której szczegóły nie mogą i nie powinny być przedmiotem publicznej debaty, jest bolesne dla tych, którzy pracują i wychowują się w domu dziecka - czytamy na profilu facebookowym placówki.
Tymczasem prokuratura w Płońsku prowadzi śledztwo, które ma wyjaśnić szczegółowe przyczyny i okoliczności śmierci 15-latka.
Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
- Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
- Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
- pokonackryzys.pl
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.
Czy to tylko zły humor, czy może prawdziwa depresja dziecka?
Rodzicu! Posłuchaj i dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę.
Listen to "Próby samobójcze dzieci i młodzieży. Jak reagować i na co zwrócić uwagę? DROGOWSKAZY" on Spreaker.