Kampinos. Tutaj jest ich najwięcej w całej Polsce! Żeby robić im ZDJĘCIA, potrzeba specjalnej zgody

i

Autor: Yarek shalom/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons Kampinoski Park Narodowy zakończył zimowe liczenie nietoperzy. Tej zimy ujawniono tam rekordową liczbę gacków, mopków i nocków itp., która wynosi 1 468.

Tutaj jest ich najwięcej w całej Polsce! Żeby robić im ZDJĘCIA, potrzeba specjalnej zgody

2021-03-19 13:00

Kampinoski Park Narodowy zakończył zimowe liczenie nietoperzy. Na jego terenie jest ich najwięcej spośród wszystkich parków w całej Polsce, a tej zimy ujawniono rekordową liczbę gacków, mopków i nocków itp., która wynosi 1 468. W 2010 r. pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego zaczęli adaptować dla nietoperzy małe piwniczki na terenie kompleksu, co przynosi teraz efekty. Te zwierzęta znajdują się pod ścisłą ochroną, a żeby robić im zdjęcia, potrzebna jest specjalna zgoda.

Kampinos. Tutaj jest ich najwięcej w całej Polsce!

Kampinoski Park Narodowy zakończył we wtorek 16 marca zimowe liczenie nietoperzy. Jego pracownicy ujawnili rekordową liczbę 1 468 gacków, mopków, nocków itp., których w Kampinosie jest najwięcej w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie parki narodowe. Liczba nietoperzy utrzymuje się powyżej tysiąca sztuk od wielu lat, bo w 2010 r. rozpoczęto tutaj akcję adaptowania małych piwniczek na potrzeby tych ssaków, które znajdują się pod ścisłą ochroną.

- Najliczniejszym gatunkiem był gacek brunatny - 521 osobników (35,5%). Na drugim miejscu uplasował się mopek - 498 os. (34,0%), a na trzecim nocek Natterera - 253 os. (17,2%). Tuż za podium były nocek rudy - 165 os. (11,2%) i gacek szary - 16 os. (1,1%). Łączna liczba osobników pozostałych trzech gatunków (nocek duży, mroczek późny i nocek Brandta/wąsatek) stanowiła mniej niż 1% całego zespołu zimujących nietoperzy w KPN - informuje Kampinoski Park Narodowy za pośrednictwem swojego profilu facebookowego.

Czytaj też: Białowieża. Gdy przyjechali, leżał przed domem z wieloma ranami. Wziął do ręki szlifierkę i zginął!

Dlaczego nietoperze wymagają ochrony?

Nietoperze mają w Kampinosie prawie 200 zimowisk i ponad 500 skrzynek, z których korzystają od lata do jesieni. Do ich potrzeb dostosowano prawie 180 piwniczek ziemnych z gospodarstw wykupionych przez Kampinoski Park Narodowy i bunkier w kompleksie budowli dawnego zapasowego punktu dowodzenia Układu Warszawskiego na Łużowej Górze. Gacki, mopki, nocki itp. liczono także w trzech Fortach Modlińskich, które znajdują się na terenie parku. Jego pracownicy nie skontrolowali natomiast kilkuset piwniczek ziemnych użytkowanych przez mieszkańców kampinoskich wsi, gdzie również mogą się znajdować w znacznej liczbie.

- Dlaczego nietoperze wymagają ochrony? Po pierwsze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem ssaków na Ziemi. Po wtóre są ważnymi regulatorami liczebności owadów wykazujących tendencje do masowych pojawów, czyli są pożyteczne. Po trzecie „pracują na nocną zmianę”, czyli polują na owady, które są niedostępne dla ptaków owadożernych, aktywnych w dzień. Dlatego ważną sprawą jest tworzenie dla nich sztucznych schronień w miejscach, gdzie brakuje ich naturalnych odpowiedników. A szczególnie istotna jest ich ochrona w okresie zimowym, ponieważ wymagają 5-6 miesięcy głębokiego snu bez dostępu do pożywienia - czytamy na profilu facebookowym KPN.

Czytaj też: Gostynin. Poćwiartował żonę i zabił kochankę, teraz jest na wolności! To dlatego, że ośrodek dla "bestii" nie miał miejsc

Żeby robić zdjęcia nietoperzom, potrzeba specjalnej zgody

Jak informuje Kampinoski Park Narodowy, z 8 gatunków nietoperzy zimujących na jego terenie ochronie podlegają wszystkie, a dwa: nocka dużego i mopka chroni również Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej. Żeby robić zwierzętom zdjęcia, trzeba mieć zgodę na odstępstwo od zakazów wynikających z przepisów Ustawy o ochronie przyrody, o którą postarał się autor fotografii dla Kampinoskiego Parku Narodowego Adam Olszewski.

Czytaj też: Płock. Dyrektor szpitala ujawnia zarobki lekarzy i mówi, że nie chcą się narażać. Anestezjolodzy odpowiadają

Czytaj też: Płock. Kierowca i jego pasażerka ciężko ranni! Na rondzie Wojska Polskiego mazda uderzyła w ciężarówkę [AKTUALIZACJA]

Czytaj też: Syn i mąż katowali ją tak długo, aż zmarła. "Pani z opieki zasugerowała, że Niebieska Karta to wstyd dla rodziny"

Płock. Koszmar Perły zakończony! Ludzi widziała częściej od jedzenia, teraz szuka nowego domu [ZDJĘCIA]

Konie, które leczą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki