Koronawirus Płock. W jednym szpitalu nie ma miejsc dla pacjentów, w drugim ich nie przyjmują!
Jak informuje Portal Płock, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku nie przyjmuje nowych pacjentów z koronawirusem, bo nie ma już więcej łóżek. Zgodnie z zarządzaniem wojewody mazowieckiego jest ich 35, choć placówka i tak przyjęła już 38 osób, z czego 8 jest podłączonych do respiratora. Wolne łóżka są za to w szpitalu tymczasowym w Płocku, ale tam nie mogą z kolei trafiać pacjenci z COVID-19, którzy mają inne choroby. To dlatego, że w placówce nie ma całodobowych dyżurów anestezjologów, którzy są niezbędni do obsługi respiratorów.
- Usilnie staramy się o zatrudnienie anestezjologów, żeby uruchomić chociaż pięć, sześć, siedem łóżek w szpitalu tymczasowym. Robimy ogłoszenia w prasie, przez izby lekarskie, rozmawiamy z naszymi anestezjologami. Szansa jest bardzo mała, ale nie ustajemy w poszukiwaniach. Do tego dochodzą pielęgniarki anestezjologiczne, które również są potrzebne przy intensywnej opiece medycznej. Ich też nie ma - mówi Portalowi Płock Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Czytaj też: Płock. Są pieniądze dla dotkniętych przez powódź na Wiśle! Co trzeba zrobić? Jest termin wizytacji domów
Czy wojewoda mazowiecki pomoże ws. anestezjologów?
Jak informuje Portal Płock, Kwiatkowski zwrócił się o pomoc do wojewody mazowieckiego. Może on skierować do pracy w Płocku np. lekarzy wojskowych czy medyków z placówek w Warszawie, bo w szpitalu tymczasowym potrzeba 6-7 anestezjologów i dwa razy tyle pielęgniarek anestezjologicznych.
- Liczba anestezjologów w warszawskich szpitalach w naszym odczuciu jest bardzo dobra. Mogłoby to wesprzeć szpital tymczasowy w Płocku. Jeśli wojewoda "nie ma", trzeba będzie szukać dalej. Mówi się o lekarzach z Białorusi czy Ukrainy. Nie trzeba już egzaminu z języka polskiego, wystarczy oświadczenie. Być może jest to szansa - mówi Portalowi Płock Kwiatkowski.
Czytaj też: Mańkowo. Poszli wycinać drzewa, ale przerwali. Znaleźli ciało mężczyzny w stanie rozkładu!
Jak informuje Portal Płock, tymczasem Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zakończył już szczepienia nauczycieli z rocznika 1956 i młodszych, natomiast trwa jeszcze szczepienie medyków z grupy zero. W tym tygodniu pierwsze szczepionki mają z kolei przyjąć osoby urodzone w 1952 r.
Czytaj też: Gostynin. Ciężarówka zmiotła rowerzystę na obwodnicy! Dlaczego nie działała sygnalizacja?