Czerwińsk nad Wisłą stracił prawa miejskie w 1870 r., gdy został włączony do gminy Sielec. W latach 1954–1972 wieś była siedzibą gromady Czerwińsk nad Wisłą, a od 1 stycznia 1973 gminy Czerwińsk nad Wisłą.
- Z dumą mogę powiedzieć, że po 150 latach powracamy jako miasteczko na mapy administracyjne Polski. Dzieje się to wszystko dzięki ogromnej przychylności polskiego rządu. Bardzo za to serdecznie dziękuję, bo jest to niewątpliwie chwila historyczna, która na długie lata zostanie zapamiętana – powiedział Marcin Gortat, burmistrz Czerwińska nad Wisłą.
- To miasto historyczne, które utraciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Mam nadzieję, że dzięki zmianie statusu na miasto, usilnej pracy pana burmistrza i rady miejskiej, Czerwińsk nad Wisłą będzie takim mazowieckim Kazimierzem, bo ma do tego wszelkie predyspozycje – powiedział z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, który wręczał akt nadania statusu miasta.
Czerwińsk nad Wisłą (w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim) jest jedną z czterech miejscowości, które wraz z nadejściem nowego roku otrzymały status miasta. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dniem 1 stycznia 2020 r. miastami stały się również: Lututów (w powiecie wieruszowskim, w województwie łódzkim), Piątek (w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim) i Klimontów (w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim).
Polecany artykuł: