NIe żyje Grażyna Mościcka-Nowak. Jej ojciec dowodził obroną Płocka w 1920 r.

i

Autor: Urząd Miasta Płocka Grażyna Mościcka-Nowak w czasie wizyty w Płocku w 2014 r.

NIe żyje Grażyna Mościcka-Nowak. Jej ojciec dowodził obroną Płocka 1920

2020-04-20 13:11

O śmierci kobiety poinformował urząd miasta. Jak powiedział prezydent Andrzej Nowakowski, Mościcka-Nowak była emocjonalnie związana z Płockiem, co zaszczepił w niej ojciec. Po jego śmierci w 1964 r. razem z matką umieściła na płycie jego grobu informację o bohaterskiej obronie Płocka, której usunięcia zażądały komunistyczne władze. Rodzina Mościckich nigdy się nie ugięła i nie usunęła epitafium.

Jak czytamy na stronie internetowej miejskiego ratusza, Grażyna Mościcka-Nowak urodziła się w 1927 r. w Łodzi i była jedynym dzieckiem dowódcy obrony Płocka 1920. Po raz pierwszy przyjechała tutaj z ojcem w 1948 r., kiedy mjr Janusz Mościcki opowiedział jej o wydarzeniach z sierpnia 1920 r. i pokazał miasto, co dało początek jej wielkiego sentymentu do Płocka i szacunku do mieszkańców.

- (...) Brała udział w uroczystościach patriotycznych związanych z obroną Płocka przed bolszewikami. Miałem nadzieję, że spotkamy się ponownie w sierpniu 2020 r. podczas obchodów 100. rocznicy obrony Płocka 1920 r. i że wspólnie otworzymy Park im. mjr Janusza Mościckiego przy przyczółku mostowym na osiedlu Radziwie - mówi prezydent Andrzej Nowakowski.

Grażyna Mościcka-Nowak była pedagogiem, nauczycielką chemii. Wielokrotnie przyjeżdżała ze swoimi uczniami do Płocka, pokazywała miasto i uczyła historii. Na początku lat 90., po śmierci matki, przekazała naszemu miastu rodzinne pamiątki, w tym akt nadania mjr Januszowi Mościckiemu Orderu Virtuti Militari przez marszałka Józefa Piłsudskiego 10 kwietnia 1921 r.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Wilki w kompleksie leśnym Lipie położonym między Skarżyskiem a Starachowicami

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki