Spis treści
- Płock. Protest taksówkarzy 25 listopada. Będą utrudnienia?
- Płock. Protest taksówkarzy 25 listopada. Czego żądają?
- Płock. Protest taksówkarzy 25 listopada. Postulaty
Płock. Protest taksówkarzy 25 listopada. Będą utrudnienia?
Płock jest jednym z 12 miast w całej Polsce, gdzie odbędzie się protest taksówkarzy. Zbiórkę dla osób zainteresowanych wzięciem w nim udziału zaplanowano na godz. 11.20 pod adresem Dobrzykowska 61, tj. na dużym parkingu tamtejszych ogródków działkowych. O godz. 12 protestujący taksówkarze mają ruszyć nowym mostem w kierunku centrum Płocka, a ok. godzinę później wrócą do swoich zajęć.
Polecany artykuł:
Płock. Protest taksówkarzy 25 listopada. Czego żądają?
Protest taksówkarzy w całej Polsce to efekt niezadowolenia z wcześniejszych decyzji rządu, które nie obejmowały pomocą w ramach tarczy antykryzysowej tej grupy zawodowej. Jak czytamy w specjalnym oświadczeniu Ogólnopolskiego Porozumienia Taxi, z powodu wprowadzenia przez rząd obostrzeń koronawirusowych przychody taksówkarzy w całej Polsce zmalały o kilkadziesiąt, nawet 90 procent. Ich zdaniem brak pomocy finansowej ze strony państwa będzie skutkował tym, że groźba bankructwa zawiśnie nad tysiącami przedsiębiorstw zajmujących się przewozem ludzi taksówkami.
25 listopada, czyli właśnie dzisiaj, w senacie odbędzie się głosowanie nad projektem ustawy dotyczącej przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa w Polsce. Mimo wcześniejszych protestów i interwencji pomoc dla taksówkarzy odrzucili posłowie, ale ich decyzję mogą jeszcze zmienić senatorowie. Również w środę lokalny przedstawiciel protestu taksówkarzy w Płocku złoży petycję do rządu we właściwym urzędzie wojewódzkim lub regionalnej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości.
Płock. Protest taksówkarzy 25 listopada. Postulaty
Ogólnopolskie Porozumienie Taxi oczekuje nie tylko pomocy rządowej na czas epidemii koronawirusa w Polsce, ale ma również szereg innych postulatów:
- Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. uregulowań prawnych dla pośredników wydających zlecenia nielegalnym przewoźnikom.
- Przywrócenie egzaminów ze znajomości topografii miasta i przepisów prawa miejscowego.
- Skuteczna egzekucja obowiązującego prawa przez służby w zakresie ustawy o transporcie drogowym oraz przepisów prawa pracy i kodeksu skarbowego. Jedna usługa – jedno prawo dla wszystkich.
- Powołanie zespołu roboczego, w skład którego wejdą również przedstawiciele branży taxi, którego celem byłoby przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.
- Wprowadzenie dla kandydatów na taksówkarzy będących obcokrajowcami obowiązku uzyskania polskiego prawa jazdy i zaświadczenia niekaralności z kraju swojego pochodzenia.
Jak informuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Taxi, "proponowane zmiany uszczelnią rynek usług transportowych, niwelując w ten sposób zjawisko tzw. szarej strefy, a także podniosą jakość usług świadczonych przez taksówkarzy w związku ze zwiększeniem wymogów formalnych w zakresie kwalifikacji zawodowych, co w sposób wymierny przełoży się na bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego".