Płock. Alarm przeciwpowodziowy na Wiśle. Jaki jest stan wody?
Alarm przeciwpowodziowy na Wiśle w Płocku obowiązuje już trzeci dzień, ale na rzece nadal nie widać większej poprawy. Według danych z czterech punktów pomiarowych w mieście z godz. 6 stan wody zmniejszył się o ponad 30 centymetrów w Borowiczkach, a w pozostałych miejscach miejscach przybyło jeszcze po kilku centymetrów - wszędzie przekroczony został, i to znacznie, bo ok. metra lub powyżej, stan alarmowy.
- Za nami trudna i pracowita doba walki z potężnym żywiołem, czas niełatwych decyzji i niepewności o przyszłość. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w działania, aby zapewnić bezpieczeństwo płocczanom i ograniczyć potencjalne straty wywołane zatorem lodowym - mieszkańcom najniżej położonych miejsc w Płocku za współpracę oraz służbom: Państwowej Straży Pożarnej, Strażakom – Ochotnikom, ratownikom WOPR!, żołnierzom WOT, funkcjonariuszom Straży Miejskiej i Policji oraz kibicom Wisły Płock, a także pracownikom ratusza oraz płockich firm biorących udział w zabezpieczaniu miasta przed podtopieniami - pisze na swoim profilu facebookowym prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Czytaj też: Płock. ALARM POWODZIOWY na Wiśle! ZAGROŻONE centrum konferencyjne! [ZDJĘCIA, RELACJA]
Czy Płockowi grozi powódź zatorowa, jak 39 lat temu?
Na Wisłę nadal nie wypływają lodołamacze, bo zdaniem Wód Polskich nie pozwala na to temperatura, ale w Płocku boją się, że dojdzie do powtórki sprzed 39 lat.
- (...) Chcemy wierzyć, że scenariusze zaprezentowane przez Wody Polskie i wojewodę mazowieckiego dla Płocka i powiatu płockiego sprawdzą się i nie dojdzie do powodzi zatorowej, takiej jak w 1982 r. - dodaje Nowakowski.
Czytaj też: Bodzanów. Zrobił TO 19-latkowi! Niedźwiedzia przysługa kierowcy opla
Zdaniem prezydenta Płocka już teraz trzeba podjąć działania zmierzające do tego, by miasto nie musiało ogłaszać alarmu przeciwpowodziowego na Wiśle w kolejnych latach.
- Ponownie apeluję do rządu o wznowienie pogłębiania Wisły, regulację rzeki i bezzwłoczne podjęcie realnych działań, które poprawią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców obszarów województwa mazowieckiego położonych w środkowym biegu Wisły i nad Zalewem Włocławskim - kończy Nowakowski.
Czytaj też: Płock. Które kina będą otwarte od 12 lutego? Jakie filmy zobaczymy? [REPERTUAR]
Czytaj też: Płońsk. Mały Mateuszek wyrzucony na śmieci. Zaskakująca decyzja prokuratury!
Czytaj też: Przasnysz. Rodzina z dwojgiem dzieci bez dachu nad głową! "Chcemy zapomnieć o tragedii, jaka nas spotkała"