Płock. Jej wspomnienia o mężu przerywał płacz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa

i

Autor: Facebook.com/Muzeum Mazowieckie Na sesji Rady Miasta Płocka odbyła się wzruszająca uroczystość, w czasie której pośmiertnie medalem "Zasłużony dla Płocka" został uhonorowany Mariusz Wojtalewicz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa na początku listopada ub.r.

Płock. Jej wspomnienia o mężu przerywał płacz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa

2021-03-29 11:57

Na sesji Rady Miasta Płocka odbyła się wzruszająca uroczystość, w czasie której pośmiertnie medalem "Zasłużony dla Płocka" został uhonorowany Mariusz Wojtalewicz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa na początku listopada ub.r. Odznaczenie odebrała w jego imieniu żona Urszula Wojtalewicz. Gdy dziękowała za docenienie wieloletniej pracy swojego męża na rzecz kultury w Płocku, jej wystąpienie przerywał płacz. Innym uczestnikom sesji również trudno było ukryć wzruszenie.

Płock. Jej wspomnienia o mężu przerywał płacz. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa

Na sesji Rady Miasta Płocka wręczono w miniony czwartek medale "Zasłużony dla Płocka". W czasie wzruszającej uroczystości jeden z nich odebrała wdowa po Mariuszu Wojtalewiczu - Urszula. Kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich zmarł na koronawirusa na początku listopada ub.r. w wieku 61 lat. Wystąpienie na sesji Urszuli Wojtalewicz przerywał płacz, a wzruszenie towarzyszyło także innym uczestnikom czwartkowej sesji.

- Dziękuję za docenienie jego zasług wniesionych na rzecz Płocka i jego mieszkańców. Mój mąż urodził się w Płocku. Przyszedł na świat w rodzinie płockich pedagogów, którzy wychowali go w duchu patriotyzmu. Rodzice nauczyli go, że największą wartością jest człowiek. Mariusz studia skończył w Olsztynie, ale jak potem mówił, nie przyszło mu do głowy, by nie wrócić do swojego ukochanego Płocka. Pracował w obszarze kultury. Cieszył się, że mógł wdrażać nowe wizje rozwoju kultury i powtarzał, że miał szczęście do ludzi. Jego praca nie kończyła się o godz. 16. Gdy przyjeżdżali goście z innych miast czy z zagranicy, oddawał im cały swój czas, wzbudzał zainteresowanie Płockiem, roztaczał opowieści o mieście. Powtarzał, że tak długo żyjemy, jak wspominamy i nie zapominamy. Dziękuję, że Mariusz został uznany za godnego tego wyróżnienia i przechodzi do historii tego miasta - powiedziała wdowa po kierowniku Muzeum Żydów Mazowieckich.

Czytaj też: Płock. Kolejna ofiara księdza pedofila? Już nigdy nie dowiemy się prawdy!

Mariusz Wojtalewicz był również znany z pracy w Domu Darmstadt w Płocku, o czym nie omieszkał wspomnieć przewodniczący rady miasta Artur Jaroszewski.

- To jeden z najsmutniejszych momentów, gdy wręczamy to wyróżnienie pośmiertnie. Mariusz Wojtalewicz przez wiele lat był związany z płocką kulturą. Kierując Domem Darmstadt zorganizował ponad 600 imprez, nawiązał współpracę z miastami partnerskimi. Stworzył wizerunek tej placówki jako miejsca spotkań ludzi różnych kultur - powiedział Jaroszewski, cytowany przez Portal Płock.

Czytaj też: Płock. Zszedł do piwnicy i znalazł martwego sąsiada! Makabryczna śmierć 49-latka

Mariusz Wojtalewicz przez wiele lat działał na rzecz płockiej kultury, m.in. organizując wiele ważnych wydarzeń: koncertów, spotkań, wykładów, wystaw. Był inicjatorem współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce, Muzeum Żydów Polskich Polin, Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, Instytutem Kultury Austriackiej. Cześć mieszkańców Płocka może go jeszcze pamiętać z działalności w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

Czytaj też: Drobin. Wyszedł z domu, by się przejechać. Po 15 minutach zawyły syreny. Jest nieprzytomny do dziś [ZDJĘCIA]

Śmigłowiec zabrał ją do szpitala w Płocku! Jej chevrolet uderzył w drzewo [ZDJĘCIA]

Pogrzeb ratownika Medycznego Michała Nikoda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki