W okolicach Płocka jest dużo lasów, ale kleszcze występują także na na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach i w parkach na terenie miasta. Warto dodać, że ze względu na gęstość poszycia owady te preferują lasy liściaste i mieszane, dlatego sporadycznie można je spotkać w kompleksach iglastych.
Żeby ograniczyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza, należy zakładać czapkę, długie spodnie, koszulę lub bluzę z długimi rękawami (przylegające do ciała lub zakończone ściągaczami) i zakryte buty. Najlepiej ubrać się w jasne rzeczy, na których pasożyty będą bardziej widoczne, i użyć specjalnych produktów do odzieży lub skóry odstraszających napastników.
Kleszcze szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza i zapach potu, dlatego po powrocie z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało i głowę. Owady najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach i fałdach skórnych).
Jeśli zobaczysz na sobie kleszcza, musisz postępować w następujący sposób:
1. Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40-procentowy alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Specjaliści doradzają, by nie używać metalowej pęsety, którą można przeciąć owada zamiast go usunąć.
2. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
3. Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
4. Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.
Polecany artykuł:
Kleszcze przenoszą dwie bardzo groźne choroby zakaźne: boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Liczba zachorowań na tę pierwszą w Polsce z roku na rok zdecydowanie rośnie, a może ona spowodować nawet śmierć, bo szczepionka nie istnieje.
Przebieg KZM również może być ciężki, bo niekiedy prowadzi do kalectwa lub zgonu. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo. W tym przypadku możemy się ochronić, bo na chorobę jest szczepionka. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, najlepiej zaszczepić się zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!