Dzięki pobraniu próbek kości dowiemy się, jak wyglądali członkowie dynastii Piastów. To dlatego, że badania obejmują rekonstrukcje twarzy dokonywane na podstawie trójwymiarowych skanów czaszek. Szczątki członków dynastii Piastów znaleziono w latach 2018-2019 w trakcie prac konserwatorskich, architektonicznych i archeologicznych prowadzonych w bazylice katedralnej w Płocku. Decyzję o wyrażeniu zgody na wykorzystanie próbek kości podjęto po konsultacjach z grupą ekspertów, których powołał biskup płocki Piotr Libera, a przewodniczył jej prof. Henryk Samsonowicz.
Polecany artykuł:
Pobrane próbki kości zostały już poddane wszechstronnym badaniom, m.in. datowaniu i analizom DNA. Są one prowadzone w ramach projektu zatytułowanego „Dynastia i społeczeństwo państwa Piastów w świetle zintegrowanych badań historycznych, antropologicznych i genomicznych”. Badaniem próbek kości zajmują się naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a całe przedsięwzięcie finansuje Narodowe Centrum Nauki.
Prace powinny się zakończyć do grudnia 2020 r. Wyniki badań zostaną przedstawione w czasie konferencji prasowej w Płocku.