Płock: Pożegnanie Grażyny Przybylskiej-Wendt. Wrażliwa na krzywdę, założyła hospicjum

i

Autor: www.ipn.gov.pl Grażyna Przybylska-Wendt została pochowana na cmentarzu komunalnym w Płocku

Płock: Pożegnanie Grażyny Przybylskiej-Wendt. "Wrażliwa na krzywdę, założyła hospicjum"

2020-01-13 7:40

W sobotę 11 stycznia na cmentarzu komunalnym w Płocku pochowano Grażynę Przybylską-Wendt. Była działaczką opozycji w czasie komunizmu w Polsce i jako jedyna kobieta zasiadała w tamtym czasie w prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Do Płocka trafiła w 1973 r. wraz z mężem. W 1987 r. założyła Stowarzyszenie Hospicyjno - Paliatywnego "Hospicjum Płockie". Zmarła po długotrwałej chorobie.

Grażyna Przybylska-Wendt urodziła się 13 stycznia w Chojnicach w województwie pomorskim. Ukończyła Akademię Medyczną w Łodzi, a do Płocka trafiła w 1973 r. Razem z mężem podjęła pracę w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, gdzie była zastępcą ordynatora anestezjologii i intensywnej terapii.

We wrześniu 1980 r. została członkinią NSZZ "Solidarność". Rok później pojechała na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” w Gdańsku, gdzie jako jedyna kobieta trafiła do prezydium Komisji Krajowej. W dniu ogłoszenia stanu wojennego została internowana, odzyskując wolność w marcu 1982 r.

Grażyna Przybylska-Wendt w  latach 1986–1989 szefowała Zarządowi Organizacji Regionu Płockiego „Solidarności”, a w międzyczasie - w 1987 r. - założyła Stowarzyszenie Hospicyjno - Paliatywnego "Hospicjum Płockie" pod wez. św. Urszuli Ledóchowskiej. Pracowała w nim społecznie do 1995 r.

Ponadto była jednym z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Nardoowego, a w latach latach 1990-1994 zasiadała jako wiceprzewodnicząca Rady Miasta Płock. W latach 2000-2007 działała w Caritas Diecezji Płockiej – Hospicjum Domowe i Hospicjum Stacjonarne.

Zmarła 7 stycznia po długotrwałej chorobie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają