Płock. Unikalne odkrycie na cmentarzu! Nieboszczyk z cennym przedmiotem!

i

Autor: Muzeum Mazowieckie w Płocku Archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego odkryli na średniowiecznym cmentarzu brązową misę

Płock. Unikalne odkrycie na cmentarzu! Nieboszczyk z cennym przedmiotem!

2020-06-16 15:03

Archeolodzy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku od kilku tygodni prowadzą prace na terenie za Pałacem Ślubów przy ul. Kolegialnej. W ubiegłym roku znaleźli w jego sąsiedztwie wczesnośredniowieczny cmentarz z kilkudziesięcioma nagrobkami, a w tym natrafili na kolejne 40. Jeden ze znalezionych tam nieboszczyków miał w nogach wyjątkowo cenny przedmiot.

Jak mówi wicedyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Tomasz Kordala, tym unikalnym odkryciem jest brązowa misa. Podobne przedmioty z tego okresu, w tym wypadku XI-XIII w., są niezwykle rzadko spotykane na ziemiach polskich, nie mówiąc o terenie Północnego Mazowsza.

- Takie misy są cenne dlatego, że w dawnych czasach były synonimem wysokiego statusu społecznego, więc zakopywano je razem z ludźmi stojącymi na wyższych szczeblach danej grupy. To przedmioty luksusowe, które najprawdopodobniej były sprowadzane z Europy Zachodniej lub terenu Prus, bo na pewno nie produkowano ich u nas - mówi Kordala, który jest jednocześnie jedną z dwóch osób szefujących wykopaliskom. - Co ciekawe, przedmiot był odwrócony do góry, dnem co również może mieć pewien kontekst, choć na razie nie wiemy jaki.

Nie licząc tej odkrytej w Płocku, do tej pory na Północnym Mazowszu znaleziono tylko cztery podobne, brązowe misy: trzy na cmentarzu w Pokrzywnicy Wielkiej w województwie warmińsko-mazurskim i jedną w nekropolii w Blichowie w powiecie płockim.

Od momentu rozpoczęcia tegorocznej części wykopalisk archeolodzy odkryli już 40 grobów (w sumie ponad 130), ułożonych rzędowo, z głowami zmarłych położonymi na zachód (z lekkim odchyleniem na północ). Mogiły położone są warstwowo i rozpoczęły się już badania drugiej warstwy. Dotychczas odkryto 20 kabłączków skroniowych (w tym jeden pochodzący z Rusi Kijowskiej), dwa pierścionki brązowe, dwie monety, nożyk żelazny, krzesiwo i wspomnianą wcześniej brązową misę.

Zespół Muzeum Mazowieckiego w Płocku liczy, że w pobliżu średniowiecznego cmentarza natrafi na jeszcze jedno znalezisko, który byłoby unikalnym na skalę ogólnopolską.

- Jesteśmy także pewni, że cmentarzysko było nekropolią przykościelną. I gdzieś w pobliżu muszą być pozostałości znanego z przekazów kościoła św. Idziego (...) Świątynia była podziękowaniem dla świętego za narodziny syna – Bolesława Krzywoustego, Władysław Herman ufundował ją w okresie, gdy Płock był stolicą państwa - kończy Kordala.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Obraźliwy napis znika z muru cmentarza

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki