Sochaczew. Nie chcą nowego kościoła! Jest petycja. Nadmierna klerykalizacja miasta

i

Autor: Yarek shalom/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons Mieszkańcy Sochaczewa nie chcą nowego kościoła, który miałaby wybudować parafia św. Wawrzyńca (na zdjęciu należący do niej kościół parafialny). Ich zdaniem to m.in. "nadmierna klerykalizacja miasta"

Sochaczew. Nie chcą nowego kościoła! Jest petycja. "Nadmierna klerykalizacja miasta"

2020-11-24 14:20

Mieszkańcy Sochaczewa nie chcą nowego kościoła, który miałby powstać na polach czerwonkowskich. Przeciwnicy świątyni zbierają w tej sprawie podpisy pod petycją - jest ich już prawie 1 500. Ich zdaniem w mieście brakuje budynków użyteczności publicznej, centrów kultury, obiektów rekreacyjno-sportowych, ale nie kościołów. Jak dodają, nie chcą ponadto "nadmiernej klerykalizacji" Sochaczewa.

O sprawie napisał jako pierwszy portal tusochaczew.pl. Mieszkańcy Sochaczewa nie chcą nowego kościoła, który miałby powstać na polach czerwonkowskich. Urząd miasta ma tam do sprzedania 1,5-hektarową działkę, którą zainteresowane są do spółki diecezja łowicka i parafia św. Wawrzyńca. Ratusz nie ogłosił jeszcze przetargu, ale rzeczoznawca wycenił teren na blisko 2 mln zł. Niezależnie od rozstrzygnięcia postępowania mieszkańcy Sochaczewa nie chcą nowego kościoła, nazywając pomysł jego budowy "nadmierną klerykalizacją miasta", dlatego zbierają już podpisy pod petycją w tej sprawie.

Mieszkańcy Sochaczewa, którzy nie chcą nowego kościoła, argumentują, że w mieście brakuje budynków użyteczności publicznej, centrów kultury i obiektów rekreacyjno-sportowych. Ich zdaniem ewentualna budowa świątyni na polach czerwonkowskich to "prowadzenie polityki niekorzystnej dla lokalnej społeczności", jako że Sochaczew potrzebuje bardziej inwestycji w komfort, bezpieczeństwo, edukację i rozrywkę. Obiektów spełniających taką rolę brakuje dla starszych i młodszych sochaczewian, jak i osób niepełnosprawnych.

- W Sochaczewie i okolicy jest kilka kościołów, które wydają się zaspokajać bieżące potrzeby (w obecnej sytuacji frekwencja na mszach jest bardzo niska). W naszej opinii teren ten powinien zostać przeznaczony na cele sprzyjające rozwojowi miasta, a decyzje dotyczące tak kluczowej części naszego miasta należałoby podjąć w oparciu o konsultacje społeczne - piszą mieszkańcy Sochaczewa w petycji.

Na dziś popisało ją już prawie 1 500 osób.

Teresin. Stracił żonę i mieszkanie. 76-latek mieszka w oborze bez prądu i wody! [ZDJĘCIA]

Kolejna blokada Warszawy. Kobiety znów wyszły na ulicę

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają