Urząd Marszałkowski w Warszawie kupił...pałac! To tam spisywano ponoć Konstytucję 3 Maja

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Warszawie Pałac w Bieżuniu znajduje się między Sierpcem a Żurominem

Warszawski urząd kupił...pałac! To tam podobno spisywano Konstytucję 3 Maja

2019-11-26 9:44

Mowa o pałacu w Bieżuniu między Sierpcem a Żurominem. Jego historia sięga XV w., gdy powstał jeszcze jako budowla drewniana. Od tamtego czasu był kilka razy niszczony, a obecne mury postawiono pod koniec XVII w. Kolejny remont chce przeprowadzić Urząd Marszałkowski w Warszawie. Po jego zakończeniu w pałacu ma tętnić życie muzealne, kulturalne i naukowe.

Akt notarialny ws. zakupu pałacu podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk i pełnomocnicy właścicieli.

- To jedna z nielicznych na Mazowszu rezydencji pałacowych o założeniu obronnym. Mimo złego stanu technicznego podjęliśmy decyzję o jej zakupie. Chcemy odtworzyć unikalny charakter tego miejsca, które kiedyś przecież gościło osobistości kultury, nauki i polityki. Dzięki rewitalizacji pałac będzie miał szansę powrotu na kulturalną mapę Mazowsza - mówi Struzik.

Jak dodaje Struzik, pałac w Bieżuniu ma być wykorzystany zarówno do celów muzealniczych, jak i kulturalnych. Po generalnej rewitalizacji powstanie tam zespół pałacowo-muzealny połączony z Centrum Pracy Twórczej, a przestrzeń wokół budynku dostosowana zostanie do organizacji imprez plenerowych. Powstanie tam również centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe z miejscami noclegowymi, salami konferencyjnymi, restauracją i kawiarnią.

Historia pałacu w Bieżuniu

Budynek powstał z drewna w XV w. Od początku była to budowla obronna, którą w XVI w. zastąpił murowany obiekt. W późniejszym czasie dobudowano do niego elementy renesansowe. W czasie Potopu Szwedzkiego uległ niemal całkowitemu zniszczeniu, ale pod koniec XVII w. został odbudowany w stylu barokowym. W XVIII w. budynek kupuje rodzina Zamoyskich, za której sprawą przybiera on kształty pałacu.

Konstytucja 3 Maja

Według niektórych źródeł pałac w Bieżuniu był miejscem, gdzie powstał Kodeks Zamoyskiego. Jego autorem był Andrzej Hieronim Zamoyski, który notabene urodził się w Bieżuniu, w tamtym czasie kanclerz wielki koronny. Miał on tam pracować na zbiorem praw sądowych, które jako niezwykle ważny dokument w całości weszły później w skład Konstytucji 3 Maja.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają