Czym jest AAC? To tzw. komunikacja wspomagająca i alternatywna. Gdy mowa nie spełnia swojej funkcji komunikacyjnej, możemy komunikować się za pomocą gestu, poprzez wskazywanie symboli i liter. Asystent odczytuje poszczególne słowa i zdania. Porozumiewanie się w ten sposób może trwać bardzo długo z powodu trudności ruchowych lub w związku z nieznajomością przez otoczenie ich sposobów komunikowania się. Dlatego użytkownikom AAC trudniej jest nawiązywać kontakt z osobami spoza ich otoczenia i budować nowe relacje. Są to najczęściej osoby, które rzadko wychodzą z domu, nie są aktywne zawodowo, a tym samym pozbawione okazji do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym. Tymczasem komunikacja jest prawem każdego człowieka. Zwiększa poczucie sensu życia i przynależności. Ma korzystny wpływ na zdrowie, zmniejsza ryzyko depresji. Jest potrzebna do nawiązywania kontaktów, przyjaźni i związków. Na to właśnie pozwalają spotkania klubu. Klub dyskusyjny to przestrzeń (stacjonarna lub online) stworzona dla grupy osób posługujących się ACC, która spotyka się, aby porozmawiać na ważne dla nich tematy.
- Chciałabym zachęcić terapeutów AAC z innych ośrodków w całym kraju do takich aktywności – mówi Karolina Kamińska.
- Spotkania klubu są super – mówi uczestnik warsztatów. – Mogę wymieniać się doświadczeniami i czegoś nowego się dowiedzieć, poznać nowych ludzi, zapytać o nurtujące mnie tematy, a także pośmiać, pożartować i miło spędzić czas – dodaje.
Przepis na innowację znajduje się pod linkiem: https://inkubatorpomyslow.org.pl/innowacje/klub-dyskusyjny-dla-doroslych-uzytkownikow-aac/
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności.