komisja europejska

i

Autor: materiały prasowe

to ciężka praca

Każdy ma prawo do radości z życia

2024-12-06 0:02 Materiał sponsorowany

Nie ma trudniejszej pracy niż opieka nad całkowicie zależną osobą z niepełnosprawnościami. To praca 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Choć wynika z miłości, bywa więzieniem. Opiekunowie nie mają czasu dla siebie i na swoje potrzeby, a nawet zapominają o tym, że kiedyś byli dobrzy w swoim zawodzie, mieli pasje i z czego się cieszyli. Innowacja społeczna kobiet-opiekunek z Fundacji Dla Gigantów „I ty masz prawo być sobą” przypomina im o tym i uczy, jak – mimo przytłaczających obowiązków - zadbać o swoje zasoby.

Niepełnosprawność to nie tylko problemy w poruszaniu się czy samoobsłudze. Przy zaburzeniach np. ze spektrum autyzmu takie osoby mogą zachowywać się w sposób społecznie nieakceptowany np. agresywnie stosunku do innych i do siebie, mogą krzyczeć lub uciekać opiekunowi. Opieka wyczerpuje fizycznie i psychicznie.

- Staramy się uświadomić opiekunom, że w tym procesie zmagania się z trudną niepełnosprawnością w życiu, to oni są najważniejsi. Bo to od ich zasobów, siły, zdrowia, odporności będzie zależała kondycja całej rodziny, w tym osoby z niepełnosprawnością, która jest pod ich opieką – mówi Iwona Kapturzak, liderka zespołu pracującego nad innowacją, inicjatorka pomysłu, aktywistka społeczna. Prywatnie jest mamą dwóch synów, w tym nastolatka z autyzmem, padaczką i niepełnosprawnością intelektualną.

komisja europejska

i

Autor: materiały prasowe

„I Ty masz prawo być sobą!” to program kompleksowego wsparcia dla opiekunów i opiekunek. Składa się na niego cykl ośmiu warsztatów realizowanych za pomocą autorskiej metody „4 O” – Otwieranie, Ogarnianie, Odpoczywanie, Odkrywanie. Poza możliwością złapania oddechu i wyjścia z izolacji społecznej, spotkania te mają uczyć pomocy samemu sobie oraz osobom w podobnej sytuacji. Inspirują do tworzenia grup samopomocowych.

- To niesamowite doświadczenie, bo tyle jest osób z podobnym życiem do nas i chcących coś w tym życiu zmienić. Te warsztaty uczą nas, jak to zrobić, bo my nawet nie byłybyśmy sobie w stanie wyobrazić, co mogłybyśmy zrobić dla siebie – mówi jedna z uczestniczek.

Na stronie internetowej https://inkubatorpomyslow.org.pl/innowacje/i-ty-masz-prawo-byc-soba/ znajdziesz przepis na tę innowację.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

komisja europejska

i

Autor: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki