- Najważniejsze, by w grze była jakaś tajemnica np. lecimy na inną planetę, na której żyją obcy. Poznajemy ich wygląd, zwyczaje, możemy dać się ponieść wyobraźni – mówi Tomek, „Frejtag” Piątek, edukator, animator, pedagog, autor innowacji „Teatr przy stole”.
Inspiracją „Teatru przy stole”, są tzw. gry fabularne, których „Frejtag” jest pasjonatem. Mistrz gry przygotowuje scenariusz gry, rozdaje karty i kości do gry, które będą punktem wyjścia do wspólnie tworzonej opowieści.
Ktoś mógłby powiedzieć: co to z innowacja? Zwykła gra i tyle. Otóż nie. Ta gra spełnia różne bardzo ważne funkcje. Seniorzy pokonują samotność i odnajdują nowy, ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Zabawa może pomóc im pokonać nieśmiałość i niechęć do udziału w tradycyjnych zajęciach grupowych. „Teatr przy stole” może zmobilizować ich do wyjścia z domu.
Gra uczy też różnych umiejętności np. negocjacji czy współpracy z innymi – to, co ćwiczymy w grze, możemy wykorzystać we własnym życiu. Gra może pomóc w dogadywaniu się ludzi z różnych pokoleń. Seniorzy ćwiczą przy tym pamięć, koncentrację, rozumienie, rozwijają swoje umiejętności językowe i kreatywność. W czasie gry uczestnicy mogą dzielić się wspomnieniami i wracać do czasów młodości. Dlaczego Tomek „Frejtag” Piątek swoją innowację zadedykował seniorom?
- Byłem ciekaw pracy z osobami starszymi. Okazało się, że wyobraźnia nie ma wieku – wyjaśnia.
Chcesz dostać dokładny przepis na „Teatr przy stole”? Zajrzyj na stronę internetową: https://www.teatrprzystole.pl/ oraz gryfrejtaga.pl.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności.