starsi ludzie

i

Autor: shutterstock.com

Warto wiedzieć

Ucz się internetu, bo żyjesz w cyfrowym świecie

2025-02-14 11:34 Materiał sponsorowany

Wielu osobom komputer czy smartfon z dostępem do internetu wciąż wydaje się być niepotrzebnym wydatkiem. Jednak okazuje się, że internet to nie tylko nie fanaberia, a niezbędna inwestycja, potrzebna nie tylko do przeglądania mediów społecznościowych czy rozrywki. Wielu spraw urzędowych np. w ZUS nie da się już załatwić inaczej, jak tylko przez internet. Jak bardzo umiejętności cyfrowe się przydają, widzieliśmy podczas pandemii. Dlatego warto je zdobyć, zwłaszcza, że można to zrobić ze wsparciem Funduszy Europejskich. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.

Sto lat temu walczono z analfabetyzmem, bo znajomość pisania, czytania czy rachunków była niezbędna. Dziś podobnie myśli się o umiejętnościach czy też kompetencjach cyfrowych. Po co nam one? Żyjemy w społeczeństwie cyfrowym, wśród ludzi, którzy wykorzystują w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe. Wielu spraw urzędowych nie można już załatwić inaczej niż za pośrednictwem internetu. Internet ułatwia też życie np. korzystanie z konta internetowego (w komputerze) czy mobilnego (w smarfonie) jest o wiele prostsze niż w oddziale banku. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdują się nasze recepty czy skierowania, możemy złożyć wniosek o pobyt w sanatorium i wiele innych.

Jak zdobyć umiejętności cyfrowe?

Właśnie m.in. po to wymyślono Kluby Rozwoju Cyfrowego (KRC). To miejsca, w których będzie można zdobyć i pogłębić swoje umiejętności cyfrowe. W KRC będą prowadzone zajęcia rozwijające umiejętności bezpiecznego korzystania z nowych technologii oraz usług cyfrowych, takich jak e-zdrowie czy e-administracja. Z zajęć edukacyjnych będą mogli korzystać początkujący i zaawansowani. KRC znajdziemy w instytucjach kultury i edukacji, takich jak biblioteki czy gminne ośrodki kultury. Docelowo KRC mają powstać w całym kraju. Obecnie ruszył program KRC Pilotaż - kluby pojawią się w 43 gminach (tu znajduje się lista: https://www.gov.pl/ web/cppc/wyniki-oceny-naboru-krc-pilotaz). Twórcy chcą w ten sposób sprawdzić, jak KRC działa w praktyce ina ile odpowiada potrzebom mieszkańców. KRC jest finansowane z Funduszy Europejskich i Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Warto wiedzieć, że KPO to również pieniądze unijne, z europejskiej polityki spójności. Warto zapytać o KRC w najbliższym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Tu pracują ludzie znający regionalną ofertę projektów objętych wsparciem Funduszy Europejskich. Listę punktów w całym kraju można znaleźć na stronie internetowej: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

CZYM SĄ UMIEJĘTNOŚCI CYFROWE

Pojęcie to obejmuje m.in. posługiwanie się komputerem i innymi urządzeniami elektronicznymi np. smartfonem czy tabletem, bezpieczne korzystanie z internetu, aplikacji i oprogramowania i nowych inteligentnych technologii cyfrowych. Chodzi także o umiejętność wyszukiwania informacji, rozumienia ich, a także oddzielania prawdziwych treści od przekłamań, zwykłych bzdur, a cyfrowe to także komunikowanie się na odległość za także oszustw. Umiejętności pomocą aplikacji czy programów. Każdy z nas powinien wykorzystywać te umiejętności w różnych sferach codziennego życia np. w nauce, finansach, pracy i rozwoju zawodowym, utrzymywanie relacji z innymi osobami, zdrowiu, hobby itp.

Jak to działa?

Zobaczymy na przykładzie projektu „Włączeni Cyfrowo”, przy pomocy którego KRC powstaną w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Uczestnicy będą mogli korzystać ze szkoleń w grupach liczących maksymalnie 12 osób, z wykorzystaniem sprzętu komputerowego i prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Uczestnicy nauczą się tu m.in. korzystać z danych i szukać informacji, komunikować się przez internet, tworzyć treści cyfrowe oraz dowiedzą się o możliwych niebezpieczeństwach czyhających w Internecie i o tym, jak ich unikać.

Na udział w szkoleniu może liczyć blisko 3,5 tys. pełnoletnich osób, które do tej pory nie korzystały z Internetu, albo poruszają się w nim bardzo słabo oraz osoby pozbawione możliwości aktywnego i bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych.

Szkolenia będą trwać do końca marca. Zapisać się na nie można pod numerem telefonu: 616 391 031 lub za pośrednictwem poczty internetowej: [email protected].

  • W woj. lubelskim i podkarpackim działać będzie zaś „Akademia Cyfrowych Kompetencji”. Do końca marca czeka na uczestników szkoleń. Pod koniec nauki każdy przejdzie przez test wiedzy i otrzyma certyfikat. Szczegółowe informacje oraz dokumenty rekrutacyjne znajdziemy pod adresem: https://www. humaneo.pl/akademia-cyfrowych-kompetencji/. Dzwonić można pod numer: 603 131 623 oraz pisać pod adres: akademiacyfrowychkompetencji@ humaneo.pl
  • W woj. wielkopolskim i opolskim uruchomione zostało przedsięwzięcie o nazwie: Stop Wykluczeniu: „Digital People”. Tu również będą szkolenia. Uczestnicy (3791 osób) nauczą się stosować technologie cyfrowe w życiu prywatnym, zawodowym i korzystać z usług online.
  • Każdy uczestnik otrzyma materiały dydaktyczne, będzie mógł skorzystać z indywidualnej konsultacji u trenera. W szkoleniach wykorzystane zostaną gogle VR. Okulary VR składają się z soczewek spolaryzowanych, wyświetlających dwa obrazy przydzielone na każde oko. Mózg scala je w jeden obraz, dzięki czemu korzystający odnosi wrażenie, jakby akcja działa się w świecie rzeczywistym.
  • Szkolenia odbywają się do końca marca. Zapisać można się pod numerem telefonu 22 112 04 88 lub napisać: [email protected]
komisja europejska

i

Autor: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki