
Spis treści
- Uwaga! Afrykańskie kleszcze atakują Polskę!
- Gdzie w Polsce występuje kleszcz afrykański?
- Jak rozpoznać kleszcza afrykańskiego?
Uwaga! Afrykańskie kleszcze atakują Polskę!
To już oficjalne. W kilku województwach na terenie Polski potwierdzono występowanie afrykańskich kleszczy. Obecność tych egzotycznych pajęczaków ujawniono dzięki akcji "Narodowe Kleszczobranie" prowadzonej przez Uniwersytet Warszawski. Kleszcze Hyalomma, bowiem to o nich mowa stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia - mogą przenosić wirusa wywołującego niebezpieczną gorączkę krwotoczną. Gdzie dokładnie je wykryto?
Gdzie w Polsce występuje kleszcz afrykański?
Organizatorzy akcji "Narodowe Kleszczobranie" opublikowali mapę z zaznaczonymi lokalizacjami w Polsce, w których stwierdzono obecność afrykańskich kleszczy. Bez wątpienia dość niebezpiecznym obszarem okazała się być Wielkopolska - tam bowiem obecność Hyalomma odnotowano w trzech miejscowościach. W galerii zdjęć poniżej znajdziecie dokładną listę miast, w których wykryto afrykańskie kleszcze.
Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Kleszcze afrykańskie w Polsce. Wykryto je w tych miejscowościach:
Jak rozpoznać kleszcza afrykańskiego?
Kleszcza afrykańskiego (Hyalomma) można odróżnić od pospolitych kleszczy po jego znacznie większych rozmiarach - opite krwią mogę mieć ponad 1 cm długości. Dodatkowo ich barwa waha się od rudo-brązowej do niemal czarnej, a odwłok oraz prążkowane odnóża są w kolorze kości słoniowej.