Warto wiedzieć

Afrykańskie kleszcze w Polsce. Gdzie występują i dlaczego są tak groźne?

2025-04-30 13:15

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego biją na alarm! Do naszego kraju dotarły afrykańskie kleszcze! Te krwiożercze bestie, choć rzadkie, mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz gospodarskich patogenów. Gdzie odnotowano ich obecność? Sprawdź, czy twoja miejscowość jest na liście.

Super Express Google News

Spis treści

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?
  1. Uwaga! Afrykańskie kleszcze atakują Polskę!
  2. Gdzie w Polsce występuje kleszcz afrykański?
  3. Jak rozpoznać kleszcza afrykańskiego?

Uwaga! Afrykańskie kleszcze atakują Polskę!

To już oficjalne. W kilku województwach na terenie Polski potwierdzono występowanie afrykańskich kleszczy. Obecność tych egzotycznych pajęczaków ujawniono dzięki akcji "Narodowe Kleszczobranie" prowadzonej przez Uniwersytet Warszawski. Kleszcze Hyalomma, bowiem to o nich mowa stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia - mogą przenosić wirusa wywołującego niebezpieczną gorączkę krwotoczną. Gdzie dokładnie je wykryto?

Gdzie w Polsce występuje kleszcz afrykański?

Organizatorzy akcji "Narodowe Kleszczobranie" opublikowali mapę z zaznaczonymi lokalizacjami w Polsce, w których stwierdzono obecność afrykańskich kleszczy. Bez wątpienia dość niebezpiecznym obszarem okazała się być Wielkopolska - tam bowiem obecność Hyalomma odnotowano w trzech miejscowościach. W galerii zdjęć poniżej znajdziecie dokładną listę miast, w których wykryto afrykańskie kleszcze.

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Kleszcze afrykańskie w Polsce. Wykryto je w tych miejscowościach:

Jak rozpoznać kleszcza afrykańskiego?

Kleszcza afrykańskiego (Hyalomma) można odróżnić od pospolitych kleszczy po jego znacznie większych rozmiarach - opite krwią mogę mieć ponad 1 cm długości. Dodatkowo ich barwa waha się od rudo-brązowej do niemal czarnej, a odwłok oraz prążkowane odnóża są w kolorze kości słoniowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki