Przypadki obecności afrykańskich kleszczy odnotowano już w Niemczech. Za naszą zachodnią granicą groźne egzotyczne żyjątka zaatakowały zwierzęta hodowlane. - Kleszcze z Afryki mogą przenosić drobnoustroje wywołujące m.in. gorączkę krwotoczną czy plamistą - informuje portal SE.pl. W przypadku zauważenia kleszcza z odnóżami w paski, należy poinformować o tym Państwową Inspekcję Sanitarną.
Polecany artykuł:
Afrykańskie kleszcze mogą być nawet pięć razy większe od tych, które znamy z naszych lasów i parków. Są też znacznie bardziej niebezpieczne.
Kleszcze wędrowne z rodzaju Hyalomma występowały dotychczas w Afryce i na południu Europy. Teraz, razem z ptakami, wędrują na północ kontynentu, mogą dotrzeć również do Polski.
Jak rozpoznać afrykańskiego kleszcza?
Pajęczaki te mają prążkowane odnóża i osiągają rozmiar nawet do dwóch centymetrów.
Polecany artykuł:
Jeśli dojdzie do "ugryzienia", kleszcza należy usunąć, najlepiej przy użyciu pęsety. Jeśli podejrzewamy, że to groźna odmiana, możemy przekazać ją do badań w stacji sanepidu, a sami zgłosić się do lekarza.
Kleszcze wędrowne mogą przenosić bardzo groźne choroby, m.in. gorączkę krwotoczną lub kleszczową. Pamiętajcie też, że nawet te mniejsze ("nasze") są niebezpieczne dla zwierząt i ludzi, wywołując boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu.