Ruszyła Akcja Menstruacja. W łazienkach 25 poznańskich szkół ponadpodstawowych i 17 szkół podstawowych zamontowano pojemniki ze środkami higieny menstruacyjnej. W ten sposób władze miasta wychodzą naprzeciw potrzebom poznanianek i zapewniają dostęp do tamponów i podpasek. W ramach pilotażowego programu w szkolnych łazienkach montowane są specjalne dyspensery zaopatrzone w środki higieny menstruacyjnej. - Te 42 szkoły biorące udział w pilotażu to dopiero początek działań, jakie planujemy, by wyeliminować problem ubóstwa menstruacyjnego w Poznaniu - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Ważne jest nie tylko zapewnienie bezpłatnych środków higienicznych w różnych placówkach użyteczności publicznej na terenie miasta, ale także rzetelna edukacja i otwarte mówienie o idei walki z ubóstwem menstruacyjnym.
Polecany artykuł:
Pomysłodawczynią projektu jest Halina Owsianna, radna miejska. - Ubóstwo menstruacyjne to poważny problem, ale wiele osób nie jest nawet świadomych jego istnienia - mówi Halina Owsianna. - Sama nie zdawałam sobie sprawy z jego skali. Gdy się o nim dowiedziałam, postanowiłam działać. Cieszy mnie duże zaangażowanie władz miasta, Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz młodzieżowych radnych. Razem zrobiliśmy pierwszy krok w dobrą stronę!
Realizatorem działania jest wybrana w konkursie ofert organizacja pozarządowa - Fundacja Akcja Menstruacja. - Działania podejmowane przez kraje członkowskie ONZ, w ramach realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030, mają rozwiązać kluczowe problemy, z jakimi mierzy się nasze globalne społeczeństwo - podkreśla Julia Kaffka, członkini zarządu Fundacji Akcja Menstruacja.
Według danych z raportu Kulczyk Foundation aż 39 proc. Polek z najmniej zamożnych rodzin, co miesiąc musi rezygnować z zakupu środków higienicznych.
Łączny koszt realizacji zadania dla 42 szkół biorących udział w pilotażu to 32,5 tys. zł. Kwota obejmuje zakup i montaż dyspenserów wraz z zabezpieczeniem ich wyposażenia w środki higieniczne do końca tego roku, a także przeprowadzenie spotkań informacyjno-edukacyjnych na temat higieny osobistej związanej z menstruacją oraz propagowanie działań związanych z zapobieganiem ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu.