HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który często odpowiada za występowanie raka szyjki macicy. Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych. W przypadku, gdy zmiany wywołane przez HPV zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych istnieje także możliwość przeniesienia zakażenia przez bieliznę lub ręcznik.
W ramach profilaktyki władze Poznania od kilku lat finansują szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Program bezpłatnych szczepień w latach 2016-2018 obejmuje dziewczęta jak i chłopców w wieku 13 lat zamieszkałych na stałe lub czasowo w Poznaniu, których przynajmniej jeden z rodziców/opiekunów prawnych płaci podatki w Poznaniu.
Polecany artykuł:
- Szczepienia przeciwko HPV prowadzone są w ramach programu w 15 podmiotach leczniczych zlokalizowanych na terenie Poznania. Ważne są też działania informacyjno-edukacyjne m.in. na temat dróg szczerzenia zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego, ich objawów i powikłań. Profilaktyka zakażeń jest niezbędna, ponieważ HPV może wywołać poważne schorzenia, w tym raka szyjki macicy - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.
Adresy placówek wykonujących szczepienia wraz z tel. kontaktowymi znajduje się na stronie Urzędu Miasta.
O dostępności do szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Czytaj też: Czy Poznań ma przyjąć uchodźców? Spór radnych zakończył się kompromisem
Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO: