Projekt jest w całości finansowany ze środków funduszy europejskich przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i nie wymaga wkładu własnego ze strony samorządów.
- Wielu Polaków, w tym osoby starsze, niepełnosprawni, czy mieszkańcy małych miejscowości, nie radzi sobie z nowymi technologiami. We współczesnym świecie bez umiejętności informatycznych nie możemy w pełni korzystać z dostępu do informacji, wiedzy i kultury. Naszym celem jest likwidacja tych dysproporcji. Chcemy, żeby wszyscy obywatele mieli dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i swobodnie z nich korzystali. Szkolenia, które za darmo mogą przeprowadzić gminy są szansą na zdobycie tak potrzebnych umiejętności i wejście pewnym krokiem do ery cyfrowej – mówi minister cyfryzacji, Marek Zagórski.
Warunkiem udziału jest przygotowanie przez gminę projektu szkoleń o wartości do 150 tys. złotych i złożenie wniosku przez stronę internetową www.fpgp.eu, prowadzoną przez Fundację Promocji Gmin Polskich, jednego z operatorów w tym regionie.
- Naprawdę warto wziąć udział w tym projekcie. Gminy mogą dać swoim mieszkańcom wspaniały prezent: bezpłatne szkolenia blisko miejsca zamieszkania, umiejętności użyteczne w życiu codziennym oraz sprzęt, który po projekcie będzie mógł zasilić infrastrukturę szkół - podkreśla zastępca dyrektora Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Wojciech Szajnar.
Projekt umożliwia poznanie i oswojenie nowoczesnych technologii. Uczestnicy otrzymają narzędzia, które nauczą ich m.in. poszukiwania informacji w Internecie, komunikacji online, obsługi oprogramowania, czy korzystania z e-usług. Szkolenia przekażą też wiedzę w wielu obszarach tematycznych, np. "Rodzic w Internecie", "Mój biznes w sieci", "Moje finanse i transakcje w sieci", "Działanie w sieciach społecznościowych", "Tworzę własną stronę internetową (blog)", "Rolnik w sieci", czy "Kultura w sieci".
- Zapraszam wszystkich samorządowców do kontaktu z nami – pomożemy Wam w złożeniu wniosku oraz w jego realizacji. Na organizację szkoleń gmina otrzyma 100% dofinansowania. Pokryjemy wydatki na sprzęt komputerowy, na wynagrodzenia instruktorów oraz na organizację spotkań, w tym catering i wynajem sali. Nie zapominamy również o konieczności odpowiedniej promocji wśród mieszkańców - zachęca kierownik projektu w Fundacji Promocji Gmin Polskich, Katarzyna Ustrycka.
Szczegóły dot. projektu znajdziecie TUTAJ.