Warta

i

Autor: fot. materiały Urzędu Miasta w Poznaniu Warta

Brzegi Warty przejdą metamorfozę. Efekty za 2-3 lata.

2018-07-15 15:30

Brzegi Warty mają być chronione przed erozją, będzie również bezpieczniej i ładniej. Tereny nadwarciańskie przejdą wkrótce metamorfozę.

Zakres prac obejmie rewaloryzację ubezpieczeń betonowych skarp lewego i prawego brzegu rzeki. Zmiany czekają nas na odcinku śródmiejskim - od mostu Przemysła I do rozwidlenia Warty za mostem św. Rocha. Obejmą fragment długości 2,5 km (po obu stronach rzeki będzie to łącznie 5 km).

O pieniądze na remont kolejnego odcinka, do mostu kolejowego na Garbarach, miasto zamierza wystąpić do Ministerstwa Środowiska, ponieważ betonowe umocnienia nad rzeką są własnością Skarbu Państwa.

- Warta i tereny nadrzeczne dzisiaj to zupełnie inne miejsce, niż cztery lata temu. Dlatego mieszkańcy tak chętnie spędzają tu czas. Rozbudowywana jest Wartostarda oraz inna infrastruktura niezbędna do rekreacji, a dzięki rozbudowie monitoringu miejskiego i oświetlenia jest coraz bezpieczniej. Poznaniaków przyciągają też organizowane tu wydarzenia kulturalne - mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Obecne umocnienia rzeki zostały wykonane pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Dziś są w fatalnym stanie. Nie tylko zagrażają bezpieczeństwu wypoczywających nad rzeką, ale też utrudniają uprawianie sportów wodnych.

- Betonowe elementy umocnień uległy znacznej korozji, odkrywając zbrojenia. W wielu miejscach występują spękania, wykruszenia i załamania. Stwarza to niebezpieczeństwo dla osób, przebywających nad rzeką - zauważa wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Przedsięwzięcie, realizowane nad Wartą, obejmie także remont istniejących schodów, tarasów i slipów, które stanowią niezbędną infrastrukturę brzegów rzeki w terenie zabudowanym.

Całkowita wartość projektu to ponad 30 mln złotych, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Pozostała część to wkład własny Wód Polskich i Miasta Poznania.

Jesienią zostanie podpisana umowa o dofinansowanie, a na przełomie roku rozpocznie się poszukiwanie wykonawcy prac. Mogłyby one ruszyć w 2019 roku. Planowane zakończenie inwestycji to 2020 lub 2021 rok.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki