Jasmin Burić trafił do Lecha Poznań trafił w grudniu 2008 r. w wieku zaledwie 21 lat jako zawodnik, który dopiero miał tutaj dojrzewać do roli pierwszego bramkarza u boku Krzysztofa Kotorowskiego i Ivana Turiny. Tymczasem młody utalentowany Bośniak już w kolejnym sezonie wywalczył sobie miejsce między słupkami poznańskiej bramki.
Do dziś Burić wystąpił w barwach Lecha 116 razy, zdobywając z nim dwa mistrzostwa Polski oraz dwa krajowe Superpuchary.
Polecany artykuł:
Obecnie musi jednak rywalizować o miejsce w składzie z Matusem Putnockym, za którym jednak przemawiają jednak nie tylko wyższa forma, ale też... przepisy. Mówią one, że w meczach drużyn europejskich na boisku może występować tylko dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej. W przypadku Lecha Poznań oznacza to, że jednocześnie w pierwszym składzie może występować tylko dwóch piłkarzy z trójki: Burić, Tetteh, Kostavych, co znacznie ograniczało pole manewru trenerowi Bjelicy, a samemu Bośniakowi rywalizację o miejsce w bramce z Putnockym.
Teraz to się jednak zmieniło. 28 marca Burić odebrał z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna akt nadania mu polskiego obywatelstwa, o które zawodnik starał się już od trzech lat. W 2014 r. jego wniosek został odrzucony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale Bośniak nie zrezygnował i wniosek złożył ponownie. 6 marca prezydent RP Andrzej Duda podpisał decyzję o przyznaniu polskiego obywatelstwa dla Jasmina Buricia.
Uroczyste wręczenia aktu przyznania polskiego obywatelstwa odbyło się we wtorek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
- Dzisiaj żartowałem w szatni, że mamy teraz o jednego Polaka więcej w drużynie - przyznawał z uśmiechem dziennikarzom Burić. - To dla mnie bardzo ważne zarówno prywatnie, jak i sportowo. Od początku dobrze się czułem w Polsce, myślę, że mam osobowość bardzo podobną do Polaków. Moja przyszłość jest tutaj - dodał.
Przyznanie obywatelstwa nie jest jakimś wyjątkowym ukłonem w stronę piłkarza ze strony prezydenta, bowiem spełnia on wszystkie podstawowe wymogi stawiane obcokrajowcom starającym się o polski paszport – Burić mieszka w Polsce od ponad 8 lat i biegle posługuje się językiem polskim.
Czytaj też: Ladies Fight Night „Five Points” - w Poznaniu odbędzie się gala MMA kobiet
Zobacz podsumowanie ostatniego tygodnia ESKA INFO: