CBA złożyło zawiadomienie ws. Toru Poznań

i

Autor: CBA CBA złożyło zawiadomienie ws. "Toru Poznań"

CBA oskarża Urząd Miasta Poznania o narażenie miejskiego budżetu na ponad 7 mln zł starty. Miasto odpiera zarzuty

2018-08-13 13:15

Sprawa dotyczy "Toru Poznań', który Automobilklub wielkopolski użytkował nieodpłatnie od 1998 r. CBA zarzuca poznańskim urzędnikom, że pomimo uzyskania tytułu prawnego do nieruchomości kilka lat temu, nie pobierano opłaty za użytkowanie "Toru Poznań", co mogło naraził finanse miast ana stratę nawet 7 mln złotych. Miasto odpiera te zarzuty.

Kilka dni poznańskie CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników. Śledztwo prowadzone przez CBA dotyczyło nieprawidłowości związanych z zarządzaniem "Torem Poznań". W trakcie kontroli ustalono, że pomimo uzyskania na podstawie decyzji Wojewody Wielkopolskiego z kwietnia 2011 r. t prawa własności do terenu, na którym znajduje się „Tor Poznań”, Miasto Poznań nie uregulowało kwestii związanych z pobieraniem opłat za użytkowanie gruntu przez Stowarzyszenie Automobilklub Wielkopolski.

"Z dokumentów zgromadzonych w kontroli wynika, że poznański ratusz uzyskując tytuł prawny  uzyskał jednocześnie możliwość prawną do obciążenia Automobilklubu Wielkopolskiego za korzystanie przez lata z „Toru”. Zaniechano tych działań, skutkiem czego było przedawnienie roszczeń w 2017 roku. Wysokość potencjalnej szkody z tego tytułu wynosi nie mniej niż 7,2 mln zł" - informuje CBA. W trakcie kontroli urzędnicy byli informowani o konieczności podjęcia natychmiastowych działań w związku ze zbliżającym się terminem przedawnienia. Mimo to urzędnicy nie wszczęli odpowiedniej procedury.

Automobilklub Wielkopolski posiada swobodny dostęp do całego kompleksu „Toru Poznań” - blisko 85 ha. Taki sam nieograniczony dostęp mają podnajemcy, którzy opłacają się już samemu automobilklubowi. Teren został wynajęty automobilklubowi w trybie bezprzetargowym. Wg agentów CBA Miasto Poznań nie miało do tego podstawy prawnej, ponieważ Automobilklub Wielkopolski wykorzystuje „Tor Poznań” do celów związanych z działalnością zarobkową.

Zarzuty CBA odpierają poznańscy urzędnicy. "Urząd Miasta Poznania nie zgadza się z żadnym z zarzutów CBA. Biuro wyciągnęło wnioski w drodze wybiórczej analizy wszystkich dokumentów uzyskanych w trakcie kontroli. Co więcej, CBA w swoim materiale nie odniosło się do wszystkich dokumentów przekazanych przez Urząd. To spowodowało, że podniesione przez CBA zarzuty są bezpodstawne, a podjęcie działań zgodnych z wytycznymi CBA - naraziłoby miasto Poznań na ryzyko wielomilionowych odszkodowań" - napisał Urząd Miasta na swojej stronie internetowej.

>>> Na tych ulicach Poznania nie będzie prądu w tym tygodniu [WYŁĄCZENIA PRĄDU]

Jak wyjaśniają urzędnicy "Tor Poznań" został nieodpłatnie udostępniony po decyzji z dnia 9 kwietnia 1998 r. na wniosek samego automobilklubu. Przyczyną zawarcia tej umowy był nieuregulowany stan prawny gruntów, czyli toczące się postępowania administracyjne i sądowe, które miały zdecydować o prawie własności do nich. To oznacza, że miasto nie miało prawa własności do tego terenu.

"Dalsze rzekome nieprawidłowości stwierdzone przez CBA pomijają fakt istnienia umowy z 1998 roku. Dotyczy to w szczególności zarzutu powstania szkody w majątku Miasta Poznania. Szkoda ta nigdy nie powstała, gdyż bezpodstawne jest kierowanie żądania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania w sytuacji, gdy istnieje umowa między stronami.Jest to zatem zarzut całkowicie pozbawiony logiki" -odnoszą się do zarzutów CBA urzędnicy.

Pomiędzy miastem a automobilklubem została zawarta umowa najmu od listopada 2016 r., a wpływy z czynszu wynoszą ok. 0,5 mln złotych rocznie. Urzędnicy zaprzeczają więc doniesieniom CBA, że podpisując nową umowę również działali na szkodę miasta. Według urzędników wyliczenia CBA co do wysokości szkody również są błędne. W oświadczeniu odnieśli się również do kwestii odpłatnej działalności automobilklubu. Stowarzyszenie pobiera opłaty od najemców, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznacza na działalność statutową, w tym promocję sportu, a także samego Poznania.

Urzędnicy zapowiedzieli również przygotowanie tzw. Białej Księgi, która będzie ogólnodostępna dla mieszkańców. Opisany tam zostanie przebieg współpracy Urzędu Miasta Poznania z automobilklubem, a także dokumenty, które podlegały kontroli CBA. Prokuratura Regionalna w Poznaniu nie odniosła się jeszcze do zawiadomienia CBA. 

Pełna treść komunikatu Urzędu Miasta dostępna jest TUTAJ.

Czytaj także: Czołowe zderzenie dwóch aut, nie żyje 11-letnia dziewczynka!

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki