W czasie wakacyjnego wypoczynku chętnie sięgamy po książki. Opalając się na plaży, odpoczywając na łonie natury lub po prostu spędzając czas na błogiej bezczynności, chętnie nadrabiamy zaległości czytelnicze. Są to zarówno nasze ulubione pozycje, które czytaliśmy już co najmniej kilka razy i chętnie do nich wracamy lub nowości wydawnicze, które dopiero pojawiły się na półkach w księgarniach.
Poznajcie najciekawsze propozycje na wakacje, wybrane przez SmakKsiążki.pl.
1. Wojciech Chmielarz, „Zombie”
Brudną duszę może mieć każdy, nawet dobrze rokujący prokurator, którego prześladują demony przeszłości. Kryminał, którego fabuła dzieje się w Gliwicach udowodni Wam, że nie zawsze warto grzebać w swojej przeszłości. No chyba, że ta przeszłość dogoni Was sama, wtedy trzeba się z nią zmierzyć. I nie zawsze będzie to walka wygrana.
2. Anna Kańtoch, „Wiara”
Druga połowa lat 80. Na nasypie kolejowym proboszcz miejscowej parafii znajduje zwłoki zamordowanej młodej kobiety. Do akcji wkracza funkcjonariusz MO, który ma rozwikłać tę kryminalną zagadkę. Czy jest możliwy sojusz milicji i kościoła w słusznej sprawie? Czy nad plebanią proboszcza wisi fatum, albo klątwa? Akcja toczy się w Rokitnicy, która jest zlepkiem kilku miejscowości. Czy każde województwo może mieć swoją Rokitnicę?
3. Erik Larson, „W ogrodzie bestii”
Berlin, początek lat 30. ubiegłego wieku. Jak wyglądała stolica Niemiec na kilka lat przed wybuchem II Wojny Światowej? Jak zmieniało się podejście do Żydów? Czy czuć było w powietrzu, że zbliżają się najtragiczniejsze lata XX wieku? Berlin widziany oczami ambasadora USA. To jest książka, której fani historii nie mogą przegapić.
4. Noah Strycker, „Rzecz o ptakach”
Tańczą w rytm muzyki, przeglądają się w lustrze, przemierzają tysiące kilometrów. Co wiemy o ptakach? Okazuje się, że zaskakująco niewiele. Rozejrzyjcie się, one są wszędzie, może warto poznać ich zwyczaje?
5. Claire Guest, „Psi dar”
Psy mogą wywęszyć narkotyki, materiały wybuchowe, a także górników zasypanych pod ziemią. Swoim nosem potrafią też zidentyfikować zapach nowotworu. To książka o przyjaźni między człowiekiem a czworonogiem. Co potrafi labradorka Daisy, która jest bohaterką tej książki? Przekonajcie się sami.
6. Robert Harris, „Konklawe”
Watykańskie „House of Cards”. Walka o papieski tron, w której nie ma mowy o uprzejmościach. „Kto wchodzi na konklawe papieżem, wychodzi kardynałem” mawia watykańskie powiedzenie. Wygra ktoś z faworytów, a może ktoś z drugiego, a nawet trzeciego szeregu? Przeczytajcie do czego są zdolni kardynałowie, żeby zostać kolejnym papieżem.
7. Jakub Ćwiek, „Grimm City. Bestie”
Katarzyna Bonda napisała o tej książce, że zazdrości Ćwiekowi wyobraźni. Przenieście się więc do wyimaginowanego Grimm City, poznajcie rządzące nim prawa, dostosujcie się do panujących realiów, bo wygra tylko najsprytniejszy i najsilniejszy. W końcowym rozrachunku może się okazać, że Grimm City to miasto, w którym mieszkacie.
8. Colson Whitehead, „Kolej podziemna”
Książka polecana przez Baracka Obamę. Książka, która zdobyła Nagrodę Pulitzera. Książka, które pokaże Wam jakim okropieństwem było niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nie oderwiecie się, bo może się okazać, że ucieczka może być tylko początkiem problemów.
9. Morten A. Stroksnes, „Księga morza”
Złowić z małego pontonu gigantycznego rekina polarnego? Na pierwszy rzut oka - misja niemożliwa do zrealizowania. Nie doceniacie jednak pasji i zaangażowania dwóch śmiałków, którzy chcą tego dokonać. Prawdziwa męska przygoda, przeżyjcie ją nie ruszając się z leżaka na plaży.
10. Ewa Ornacka, „Kombinat zbrodni. Grupa mokotowska”
Metody działania polskiej mafii nie należą do subtelnych. Autorka dotarła do ludzi, którzy zarówno przestępców tropili, jak do tych, którzy byli po ciemnej stronie mocy. Książkę czyta się jak doskonały thriller. Z tą różnicą, że tutaj wszystko wydarzyło się naprawdę.