Dorosła samica kleszcza

i

Autor: Getty Images Dorosłe samice kleszcza mierzą około 3-4 mm.

Coraz więcej chorych na boreliozę! Dane PRZERAŻAJĄ!

2020-05-08 11:50

Łagodna zimna to nie tylko brak śniegu na święta, ale i śmiertelne niebezpieczeństwo! - Przez zmiany klimatu kleszcze atakują praktycznie cały rok - mówi Cyryla Staszewska z poznańskiego Sanepidu. A to oznacza tylko jedno: trzeba się chronić, bo kleszcze mogą zarazić nas boreliozą. - W ubiegłym roku było 239 zgłoszonych zachorowań na boreliozę czyli aż o 59 więcej niż w 2018 roku - mówi Staszewska i ostrzega, że w tym roku może być jeszcze więcej przypadków.

W samym tylko kwietniu tego roku do poznańskiego Sanepidu zgłosiło się aż 30 osób z boreliozą.

Jak zatem się bronić przed atakiem kleszcza?  Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór na leśne wycieczki. - Długie spodnie, skarpety, zakryte buty, długie rękawy, kapelusz na głowie. Po powrocie do domu należy się dokładnie obejrzeć. Kleszcz może się umiejscowić wszędzie, najchętniej jednak wybiera okolice pach, pachwin, zgięcia kolanowe, łokciowe i za uszami. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy - mówi Bożena Janicka, lekarka i prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

A gdy kleszcza znajdziemy na swojej skórze? Trzeba kleszcza usunąć i obserwować miejsce, czy nie pojawił się rumienień pełzający. Jeśli taki wystąpi, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania antybiotykoterapii, bo to może oznaczać zakażenie. Borelioza jest bowiem bardzo niebezpieczną chorobą. - Pierwsze objawy choroby rozwijają się od 1 do 3 tygodni od ukąszenia. Może pojawić się rumień wędrujący (zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunatu centymetrów). W tej fazie mogą pojawić się objawy grypopodobne. Jeśli w porę nie zostają podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. Od 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne: zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Rok od zakażenia borelioza może przejść w postać przewlekłą. Najczęstsze objawy to: gorączka, dreszcze, ból głowy, gardła, stawów, sztywność stawów, tiki mięśni. Może dojśc do paraliżu mięśni twarzy, zawrotów głowy, problemów z mówieniem. Objawy boreliozy układu nerwowego (neuroboreliozy) mogą pojawić się po wielu latach od ukąszenia - ostrzega Janicka.

Może też dojść do kleszczowego zapalenia mózgu. - Kleszczowe zapalenie mózgu u części pacjentów może przebiegać bezobjawowo, a u pozostałych po 7-10 dniach pojawiają się objawy grypopodobne: wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. Mniej więcej u jednej trzeciej tych pacjentów, po kilku dniach lepszego samopoczucia, choroba uderza po raz drugi. Tym razem objawy są znacznie silniejsze i poważniejsze: bardzo wysoka gorączka, silny ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości, a u niektórych pacjentów także drgawki i utrata przytomności. Jeśli dojdzie do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego lub móżdżku to znacznie rośnie ryzyko poważnych powikłań i zgonu. KZM leczy się tylko objawowo - wyjaśnia lekarka.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki