Usuwane są samochody, które zajmują drogi publiczne i osiedlowe. Auta często stoją na miejscach parkingowych, z których mogliby korzystać inni mieszkańcy:
- Mówiąc wprost, strażnik czy policjant może zlecić odholowanie wraków z dróg publicznych oraz z dróg wewnętrznych, które są położone w strefie zamieszkania czy w strefie ruchu - tłumaczy Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej w Poznaniu
Jeżeli samochód nie ma tablic rejestracyjnych i hologramu na przedniej szybie, kwalifikuje się do usunięcia. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku gdy tablice i naklejka są, ale auto jest porzucone i niszczeje.
- Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W poznańskiej straży miejskiej przyjęto zasadę ustalania i kontaktowania się z właścicielem samochodu, przypominając mu o obowiązkach wynikających przepisów prawa o ruchu drogowym - mówi rzecznik Straży Miejskiej. - Niekiedy dane pozyskane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) są niewystarczające. W takich przypadkach z pomocą przychodzą okoliczni mieszkańcy.
Przez ostatnie cztery lata z ulic Poznania usunięto ponad 3,5 tysiąca zdezelowanych aut.