Jest wiele organizacji, które z pożytkiem wykorzystają przekazany im 1 proc. z rozliczeń podatkowych. Władze Poznania jak co roku zachęcają mieszkańców, aby decydując, komu przekazać swój 1 proc., wybierać spośród fundacji i stowarzyszeń działających w rodzimym mieście. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób pieniądze mieszkańców zostają w Poznaniu i są przeznaczane na realizację inwestycji poprawiających jakość ich codziennego życia.
- Poza oczywistą korzyścią, jaką jest wsparcie organizacji, które działają dla naszego ogólnego dobra i pożytku, do formularza PIT- 37 niektórzy podatnicy, często dotyczy to seniorów, mogą wypełnić załącznik PIT O, na podstawie którego mogą skorzystać z szeregu ulg i odliczeń, np. ulga internetowa, a niektórzy podatnicy z niepełnosprawnością mogą dodatkowo odliczyć od podatku leki, rehabilitację, itp. - przypomina Magdalena Pietrusik-Adamska,dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
1 proc. to zazwyczaj niezbyt duża kwota, jeśli jednak zebrać środki przekazane od wszystkich poznaniaków, to suma robi się imponująca. Podczas zeszłorocznych rozliczeń mieszkańcy łącznie przekazali ponad 13,5 mln zł. Do poznańskich organizacji pożytku publicznego trafiło 23,6 proc. tych pieniędzy. Swój 1% przekazało wtedy prawie 174 tys. mieszkańców. Gdyby zrobił to każdy rozliczający się poznaniak, to kwota wzrosłaby o ok. 10 mln. zł.
W 2017 roku aż 197 organizacji pożytku publicznego stara się o zdobycie 1 proc. Działają w mieście na takich płaszczyznach jak edukacja, kultura, sport czy zdrowie. Dużym plusem przekazywania swoich pieniędzy OPP jest fakt, że możemy sprawdzić, jak te finanse są dysponowane. Te organizacje mają obowiązek publikacji swoich sprawozdań finansowych, można znaleźć je na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wykaz poznańskich instytucji, którym możemy przekazać swój 1% znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Miasta.