Rezerwat przyrody "Meteoryt Morasko"
"Meteoryt Morasko" to bardzo malowniczy teren. Prawie cały obszar rezerwatu pokryty jest lasem, zróżnicowanym w zależności od podłoża, na którym występuje. To właśnie w tym rezerwacie, można zobaczyć ogromne kratery po uderzeniach meteorytów!
To tutaj 5 000 lat temu spadł deszcz meteorytów!
„Meteoryt Morasko”, rezerwat krajobrazowy o powierzchni 54,54 ha, utworzony w 1976 r., leży w granicach Poznania, na jego północnym skraju. (przy granicy z gminą Suchy Las). Obejmuje otoczenie Góry Moraskiej, najwyższego wzniesienia w okolicach Poznania (153,75 m n.p.m.), będącego fragmentem równoleżnikowego pasa wzgórz moreny czołowej, oznaczającej zasięg tzw. fazy poznańskiej ostatniego zlodowacenia - czytamy w serwisie regionwielkopolska.pl.
W Europie znane są jeszcze tylko dwa miejsca, w których występują kratery o podobnym wieku
To właśnie w tym miejscu, na północnym stoku Góry Moraskiej znajduje się obszar, gdzie przed ok. 5 000 lat temu, spadł deszcz meteorytów! Najbardziej zachwycające jest to, że do dziś zachowało się po nich aż siedem kraterów (najokazalszy ma 100 m średnicy i 13 m głębokości)! Z kolei sześć z nich przybrało postać niewielkich bezodpływowych oczek wypełnionych wodą - czytamy dalej w serwisie.
To jednak nie koniec ciekawostek. W 1914 roku odnaleziono tu dużą bryłę meteorytu o masie 77,5 kilogramów! W Europie znane są jeszcze tylko dwa miejsca, w których występują kratery o podobnym wieku i gdzie spadły meteoryty mające taki sam skład chemiczny. Jedno jest pewne, jeżeli jeszcze nie byliście w tym rezerwacie, to koniecznie musicie tam pójść.