W auli Collegium Minus UAM nie zabrakło znamienitych gości, z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem, na czele. Byli także: przedstawiciele prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek, wojewoda, prezydent Poznania i starosta poznański. Przybyli naukowcy zaprzyjaźnionych uczelni, samorządowcy i posłowie. Najważniejsi byli jednak tego dnia gospodarze uroczystości, rektorzy czterech uczelni: UAM, AWF, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego. Przemówili oni wspólnie przypominając początki Uniwersytetu Poznańskiego i najważniejsze postacie z nim związane. Mówili też sporo o przyszłości, podkreślając że uczelniom potrzebna jest na co dzień autonomia.
Polecany artykuł:
- Uniwersytet powinien być wolny od wszelkich zewnętrznych nacisków, w tym politycznych lub religijnych. W duchu wolności badań naukowych, ale wolności wykorzystywanej w poczuciu obowiązku wobec społeczeństwa i odpowiedzialności za dobro wspólne, za kształconą młodzież - mówił rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki.
Rektorzy przypomnieli także o planach stworzenia federacji poznańskich uczelni. Nie tylko tych, które niegdyś tworzyły Uniwersytet Poznański.- Bo z jednej strony uczelnie nawzajem uzupełniałyby paletę obszarów badawczych, a z drugiej jakość uprawianych dyscyplin naukowych mogłaby znacząco wzrosnąć. W ten sposób skuteczniej można zdobywać granty i środki na działalność naukowo-badawczą oraz pozyskiwać studentów - przekonywał rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Jan Pikul.
Jak zaznaczyli przemawiający naukowcy, wstępne rozmowy dot. tej kwestii są już prowadzone. Na tym etapie nie poznamy jeszcze zapewne konkretów. Wiadomo jednak, że nawet w przypadku powstania federacji uczelni, każda z nich zachowałaby swoją odrębność.
We wtorek odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, ale to nie koniec wydarzeń związanych ze stuleciem Uniwersytetu Poznańskiego. I tak np. już na środę, na Morasku, zaplanowano Dzień Sportu Retro.
Przypomnijmy, Uniwersytet Poznański założono w 1919 roku. Na początku nazywany był Wszechnicą Piastowską. 10 kwietnia 1920 roku zmieniono jego nazwę na Uniwersytet Poznański. Po drugiej wojnie światowej UP podzielono na 4 różne uczelnie, funkcjonujące obecnie jako: UAM, AWF oraz Uniwersytety: Medyczny i Przyrodniczy.
Więcej o obchodach stulecia Uniwersytetu Poznańskiego możecie przeczytać TUTAJ.