Budowa szpitala polowego na MTP w Poznaniu

i

Autor: PAWEŁ JASKÓŁKA/ SUPER EXPRESS Budowa szpitala polowego na MTP w Poznaniu

Dodatkowe łóżka w szpitalu na MTP. "To bufor bezpieczeństwa"

2021-03-19 9:34

Trzecia fala pandemii koronawirusa przybiera na sile. W związku z tym w wielu szpitalach dostawiane są kolejne łóżka covidowe. Nie inaczej jest w Poznaniu. Przygotowano kolejne miejsca w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Ostatnie dni pokazują, że trzecia fala pandemii koronawirusa jest groźniejsza niż poprzednie. W Polsce notowane są rekordowe liczby zakażeń, a w szpitalach powoli zaczyna brakować miejsc i respiratorów. W związku z tym systematycznie zwiększana jest liczba tzw. łóżek covidowych. Do tej pory szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich dysponował 122 miejscami, z czego zajętych było 92. Od piątku (19 marca) szpital na MTP zwiększy liczbę łóżek o kolejne 28, a więc będzie mógł przyjąć 150 chorych na COVID-19.

- To bufor bezpieczeństwa, który gwarantuje stabilną sytuację w Wielkopolsce - wskazuje wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.

Wojewoda wielkopolski prosi wszystkich o odpowiedzialne zachowanie, które może uchronić przed jeszcze większymi wzrostami.

- Nasze zachowanie chroni nie tylko nas samych, ale również wszystkich ludzi wokół nas. Tak naprawdę tylko od nas samych zależy, jak szybko uda nam się wygrać z pandemią koronawirusa - mówi Michał Zieliński.

Tylko w czwartek w Wielkopolsce odnotowano 2493 przypadki zakażenia COVID-19. Wielkopolskie szpitale dysponują 2056 łóżkami, z czego wolnych jest 500. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych jest 305 łóżek z 1310. Aktualnie w regionie jest 183 łóżek respiratorowych, z czego 70 jest dostępne. Już kilka dni temu wojewoda podjął decyzję, że do 29 marca liczba łóżek na II poziomie zabezpieczenia wzrośnie o 385, w tym o 33 respiratorowych.

- Zwiększenie liczby łóżek covidowych było możliwe dzięki dobrej współpracy z dyrektorami wielkopolskich szpitali, którzy ze zrozumieniem i powagą podeszli do obecnej sytuacji, przystając na nasze propozycje – mówi Agnieszka Pachciarz dyrektor wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pierwszy rok pandemii koronawirusa w Siedlcach

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki