W Internecie można znaleźć wiele filmów z tej niebezpiecznej "zabawy". W popularnym ostatnio medium społecznościowym, jakim jest Tik Tok znajduje się 7 milionów filmów oznaczonych hasztagiem #SkullBreakerChallenge.
Na czym polega ta "zabawa"? Można to zobaczyć na filmie, który udostępnił prof. WWSSE dr Jakub Andrzejczak, Kierownik Zakładu Socjologii Edukacji, badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury w dobie cyfryzacji świata.
#SkullBreakerChallenge [WIDEO]
Taka "zabawa" może skończyć się kalectwem lub śmiercią. - Wyzwanie jest bardzo niebezpieczne, a w połączeniu z silnym pragnieniem dzieci i młodzieży do akceptacji rówieśniczej oraz ograniczonymi możliwościami oceny sytuacji i przewidywania konsekwencji działań, może skończyć się tragicznie - mówi Andrzejczak.
Dlaczego dzieci i młodzież w ogóle decydują się na taką formę rozrywki? Odpowiedź jest banalnie prosta. Profesor Andrzejczak tłumaczy, dlaczego tak się dzieje.
- Młodzi ludzie dla potrzeby akceptacji są w stanie zrobić bardzo dużo, nawet niebezpiecznych rzeczy, dlatego trzeba z nimi o tym po prostu rozmawiać. Dzieci zamknięte w swoich pokojach nie są bezpieczne. Dzięki komputerom i komórkom są jednocześnie w tysiącach różnych rzeczywistości - opowiada.
Czy rodzice mogą w jakiś sposób ochronić swoje dzieci? Wydaje się to bardzo trudne, ale warto obserwować swoje pociechy i to, co robią w sieci. - Zainstalujcie w swoich telefonach aplikacje, z których korzystają wasze dzieci, dzięki temu będziecie widzieć, co oglądają i jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają - twierdzi Andrzejczak. - Jedna z największych krzywd, jaką wyrządzamy dzieciom jest dostarczaniem im niebezpiecznych i szkodliwych treści, do których nie są rozwojowo przygotowane - dodaje.
Masz dla nas podobny temat? Napisz na adres: [email protected]