- Proszę, pomóżcie! Moje dziecko połknęło płyn do czyszczenia toalet - takie słowa usłyszeli policjanci od zdenerwowanego kierowcy, który 15 lutego zatrzymał swój samochód przy radiowozie.
Funkcjonariusze ze Środy Wielkopolskiej nie zastanawiali się ani chwili i pomogli przetransportować roczne dziecko do szpitala. - Nie było się nad czym zastanawiać. Włączyliśmy sygnały świetlne i dźwiękowe i ruszyliśmy w stronę Środy Wielkopolskiej, gdzie znajdował się szpital. Eskortowaliśmy rodziców i malucha kilkanaście kilometrów ruchliwą 11-stką - relacjonuje dzielnicowy. Znaczenie mogła mieć każda sekunda. Dziecko płakało, wymiotowało - dodaje dowódca.
W szpitalu niemowlę otrzymało niezbędną pomoc medyczną. Życiu i zdrowiu dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo. - Cieszymy się, że udało nam się pomóc niemowlęciu i jego rodzicom w szybkim dotarciu do szpitala, a przede wszystkim z tego, że maluchowi nic złego się nie stało – podkreślają policjanci.
Uważajcie z chemią gospodarczą!
Portal www. bezpiecznydom.net w Polsce odnotowuje się od 10 do 12 tysięcy zatruć rocznie, spowodowanych tak zwanym „przypadkowym” spożyciem chemii gospodarczej. Przeważnie dotyczą one dzieci w wieku od 1 do 5 lat.
Wielu specjalistów zauważa, że opakowania wykorzystywane w chemii są niezwykle atrakcyjne dla najmłodszych skupiających się na poznawaniu świata. Umieszczone w nich substancje mogą prowadzić do poparzeń układu pokarmowego oraz poparzeń skórnych.
W przypadku wchłonięcia oparów lub pyłów mogą podrażniać układ oddechowy. Co ważne, do niektórych preparatów dodawane są substancje silnie trujące – na przykład metanol, który nawet po niewielkim spożyciu może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.
Jak chronić dzieci?
Przede wszystkim ważne jest, aby zabezpieczać kolorowe butelki przez maluchami. Najlepiej trzymać je w szafkach, których nie są w stanie same otworzyć.