Dziwna sytuacja z bocianami. Nawet naukowcy są zdezorientowani

i

Autor: pixabay.com

Czy są powody do obaw?

Dziwna sytuacja z bocianami. Nawet naukowcy są zdezorientowani

2023-03-17 13:46

Badacze życia ptaków są w kropce. Do Polski z południa nie przyleciały jeszcze bociany białe, za to rozgościły się już bociany czarne, które zawsze wracały później. Jak informuje Super Express prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dane z nadajników GPS ptaków sugerują, że mamy do czynienia z dużym opóźnieniem. Czy powinniśmy martwić się o losy ptaków? Szczegóły w artykule.

Wszyscy zmęczeni zimową szarugą wypatrują na niebie najważniejszego zwiastuna wiosny - bocianów. W tym roku dzieją się rzeczy dziwne, bo bociany, które wyleciały jesienią do ciepłych krajów jeszcze do ojczyzny nie wróciły.

Sprawę wyjaśnia prof. Tryjanowski, który zauważa, że chociaż bociany białe ociągają się z powrotem na lęgowiska, to z różnych miejsc kraju otrzymujemy sygnały o krążących nad lasami bocianami czarnymi. - Sam zresztą widziałem hajstrę, jak czasami nazywamy boćka czarnego, już kilka dni temu – dodaje poznański badacz. Według kalendarza przylotów powinno być tak, że najpierw przylatuje bocian biały, a za jakieś dwa tygodnie czarny. Wymijanka dwóch gatunków w wiosennym powrocie?

Jak przypuszcza zoolog być może powodem późniejszych powrotów bociana białego do Polski jest jego… styl lotu. - Bocian biały najchętniej szybuje, potrzebuje więc ciepłych prądów wznoszących i unika większych barier geograficznych, natomiast bocian czarny częściej lata w sposób aktywny i może takie przeszkody łatwiej pokonać. Zatem tajemnica może tkwić w reakcji na warunki atmosferyczne, a konkretnie w układzie sprzyjających wiatrów, które – mówiąc nieco żartobliwie – bocianom białym mocno wieją w oczy, zaś czarnym wcale nie są takie straszne – dodaje prof. Tryjanowski.

Warto zaznaczyć, że dwa gatunki bocianów różnią się nie tylko wielkością, ale i miejscami występowania – bocian biały kocha wieś, a czarny lasy, a także trendami populacji. Bocian biały choć znacznie liczniejszy, to jednak jego populacja w ostatnich latach się zmniejsza, zaś w przypadku bociana czarnego jest wręcz przeciwnie. - Niegdyś był to gatunek skrajnie rzadki i zagrożony, a obecnie, z roku na roku, staje się coraz liczniejszy. Większa liczebność ułatwia możliwość jego szybszego zobaczenia - wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski.

Sonda
Dokarmiasz ptaki zimą?
Sonda
Czy wierzysz, że bociany przynoszą szczęście?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki