Egzamin ósmoklasisty 2020: j. niemiecki
Co będzie na egzaminie ósmoklasisty 2020 z języka niemieckiego? Jakich pytań i zagadnień można się spodziewać? To pytanie prawdopodobnie zadają sobie wszyscy, którzy do tego egzaminu przystąpią. Czy są przecieki z języka niemieckiego? W wyszukiwarkach internetowych hasła typu: "przecieki z egzaminu ósmoklasisty", "jakie będą pytania na egzaminie z języka niemieckiego", "wyciekły arkusze CKE z egzaminu ósmoklasisty 2020" są w ostatnich dniach najczęściej powtarzającymi się zapytaniami.
Warto jednak sięgnąć do tematów, które pojawiały się w latach ubiegłych - mogą okazać się bardzo przydatne podczas powtarzania materiału, a część z nich może pojawić się również podczas tegorocznego egzaminu.
Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka niemieckiego - czego możemy się spodziewać?
Egzamin ósmoklasisty z j. niemieckiego trwa 90 minut. Arkusz egzaminacyjny z języka niemieckiego jest podzielony na kilka części. Pierwsza z nich opiera się na słuchaniu fragmentów i rozwiązywaniu zadań z nimi związanych. Później musimy wybierać właściwe odpowiedzi i uzupełniać luki w tekście. Następnie zmierzymy się z czymś w rodzaju czytania ze zrozumieniem. Do tekstów będą konkretne zadania, polegające na uzupełnieniu brakujących fragmentów, zakreśleniu właściwych odpowiedzi itp..
Na koniec egzaminu z j. niemieckiego czeka nas gramatyka oraz bardzo ważny finał - napisanie własnego tekstu. Oczywiście forma pisemna jest najlepiej punktowana i warto się do niej przyłożyć.
Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka niemieckiego. Czy są przecieki?
Często w Internecie można znaleźć tzw. "przecieki" z egzaminów. Odradzamy jednak korzystanie z tego typu rozwiązań. Najczęściej mijają się z prawdą, a zdarza się również, że linki udostępniane w sieci prowadzą do podejrzanych stron internetowych, z których korzystanie może mieć fatalne skutki m.in. w postaci wirusów. Najlepiej jest liczyć na własną wiedzę i umiejętności, a dla utrwalenia materiału i zapoznania się z tym, co może nas czekać podczas egzaminu, warto skorzystać z arkuszy z poprzednich lat. Warto dodać, że namiastkę tego, co czeka nas podczas "prawdziwego" egzaminu, mamy już na egzaminie próbnym.
Egzamin ósmoklasisty 2020: J. niemiecki. Co było na egzaminie?
Przygotowując się do egzaminu, warto przeznaczyć czas na zapoznanie się z arkuszem CKE z j. niemieckiego z zeszłego roku. Wtedy na egzaminie pojawiły się m.in. fragmenty dotyczące stylu ubierania się, szkoły, korzystaniu z internetu, mody, wyprawy do muzeum i wakacji w polskich górach.
Egzamin ósmoklasisty 2020: J. niemiecki. Jakie tematy wypracowania?
W poprzednim roku na egzaminie z języka niemieckiego pojawił się następujący temat:
Twoja koleżanka z Niemiec poinformowała Cię, że chce spędzić wakacje w polskich górach. W e-mailu do niej:
• napisz, dlaczego warto pojechać w polskie góry
• doradź, co powinna ze sobą zabrać i dlaczego
• wyjaśnij, z jakiego powodu nie możesz pojechać razem z nią.
Napisz swoją wypowiedź w języku niemieckim. Podpisz się jako XYZ.
Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z trzech podpunktów, tak aby osoba nieznająca polecenia w języku polskim uzyskała wszystkie wskazane w nim informacje. Pamiętaj, że długość wypowiedzi powinna wynosić od 50 do 120 słów (nie licząc wyrazów podanych na początku wypowiedzi). Oceniane są: umiejętność pełnego przekazania informacji, spójność, bogactwo językowe oraz poprawność językowa.
Za to zadanie można było otrzymać 10 punktów - to bardzo ważna część egzaminu ósmoklasisty z j. niemieckiego.
Egzamin ósmoklasisty 2020: Język niemiecki. Zasady punktacji
Zdający egzamin ósmoklasisty z niemieckiego na pewno chcą wiedzieć, ile mogą otrzymać punktów za każde zadanie. Szczegółowe zasady dostępne są TUTAJ.
Egzamin ósmoklasisty 2020. Terminy egzaminów
- 16 czerwca 2020 (wtorek), godz. 9:00 – język polski
- 17 czerwca 2020 (środa), godz. 9:00 – matematyka
- 18 czerwca 2020 (czwartek), godz. 9:00 – język obcy nowożytny.
Polecany artykuł: