>>> Egzamin ósmoklasisty 2020: Matematyka. Śledź relację na żywo z egzaminu z matematyki - kliknij TUTAJ <<<
Egzamin ósmoklasisty 2020
Egzamin ósmoklasisty 2020 powinien odbyć się pod koniec kwietnia. Niestety, epidemia koronawirusa opóźniła egzaminy o blisko dwa miesiące. Najbliższe trzy dni uczniowie szkół podstawowych będą zmagać się z egzaminami. Na początek czeka ich egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, bo CKE nie określiła minimalnego progu punktów, jaki trzeba na nim uzyskać. Do egzaminu ósmoklasisty trzeba po prostu przystąpić. Jego wynik ma znaczenie w rekrutacji do szkoły średniej. Im wyższy wynik z egzaminu, tym większe szanse na to, że uczeń dostanie się do wybranego liceum ogólnokształcącego, czy technikum.
Egzamin ósmoklasisty 2020. Język polski
Przez najbliższe dni będziemy relacjonować egzamin ósmoklasisty 2020 na łamach se.pl. Na naszych łamach znajdziecie arkusze, pytania, odpowiedzi i komentarze.
Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego rozpoczął się we wtorek (16 czerwca) o godz. 9:00.
Godz. 16:00 Oto odpowiedzi z j. polskiego [egzamin ósmoklasisty 2020]
Godz. 14:10 Egzamin ósmoklasisty - ARKUSZE CKE z j. polskiego już są!
ARKUSZ egzaminacyjny z j. polskiego. Egzamin ósmoklasisty TUTAJ.
Egzamin ósmoklasisty 2020. Język polski. RELACJA NA ŻYWO
Godz. 14:00 Tak egzamin pisali ósmoklasiści w Kaliszu
W Kaliszu do egzaminu ósmoklasisty 2020 przystąpiło łącznie 930 osób. Jak im poszło? Większość z nich była zaskoczono pytaniami otwartymi! [CZYTAJ WIĘCEJ...]
Godz. 13:50 "Quo Vadis" - lektura na egzaminie ósmoklasisty 2020
Na egzaminie ósmoklasisty 2020 uczniowie mieli do wyboru dwie lektury: "Artystę" Sławomira Mrożka i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Obie lektury wywołały burzliwą dyskusję. O czym jest "Quo Vadis" i dlaczego jest to tak waż na lektura szkolna? [CZYTAJ...]
Godz. 13:15 Trwa oczekiwanie na arkusze CKE z j. polskiego
Trwa oczekiwanie na arkusze CKE z j. polskiego z egzaminu ósmoklasisty. Tymczasem przypominamy harmonogram egzaminów. Znajdziecie go TUTAJ<<
Godz. 12:15 Lektura na egzamin ósmoklasisty 2020. O czym jest "Artysta" Sławomira Mrożka?
Jeden z tematów na egzaminie ósmoklasisty 2020 z j. polskiego dotyczył lektury "Artysta" Sławomira Mrożka, która wywołała sporą dyskusję wśród uczniów przystępujących do egzaminu. O czym jest ta książka i dlaczego spotkała się z tak licznymi komentarzami? [CZYTAJ WIĘCEJ...]
Godz. 11:27 Było łatwo?
"Mimo iż poszłam na egzaminy prawie płacząc to jak tylko zobaczyłam co jest w arkuszach to nie mogłam przestać się głupio uśmiechać" - pisze jedna z internautek na Twitterze. "ej ale w sumie był prosty moim zdaniem" - dodaje inna.
Godz. 11:12 Uczniowie trafili w tym roku na Quo Vadis i Artystę
Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka kończy się o godzinie 11:00. Jednak pierwsi absolwenci ostatniej klasy szkoły podstawowej oddali już arkusze CKE i dzielą się swoimi odczuciami co do tego z jakimi tematami przyszło im się zmierzyć w pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty 2020. Uczniowie trafili w tym roku na Quo Vadis i Artystę. Jak im poszło? Co sądzą o egzaminie z języka polskiego? Przeczytajcie!
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020: Pierwsze komentarze: "Pierd***ne Quo Vadis"
Godz. 11:00 Egzamin zakończył się!
Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego zakończył się. Już za chwilę pierwsze komentarze!
Godz. 10:44 Quo vadis i Artysta na egzaminie z języka polskiego. Był przeciek?!
Egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego rozpoczął się o godzinie 9:00. Na kilka minut po tym, jak uczniowie otrzymali arkusze CKE na Twitterze pojawiły się pierwsze informacje dotyczące tego, z jaką lekturą muszą zmierzyć się uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej. Z informacji przekazywanych sobie przez użytkowników Twittera wynika, że jest to Quo vadis oraz Artystka. Co jeszcze było na egzaminie ósmoklasisty 2020 z języka polskiego?
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020: Quo vadis i Artysta na egzaminie z języka polskiego. Był przeciek?! Arkusze CKE. Pytania odpowiedzi [Arkusze Odpowiedzi]
Godz. 10:35 Za dwa lata zmiany w egzaminach
Od roku 2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego
- jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Godz. 10:20 Przebieg egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
- drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Godz. 10:05 Wyniki i zaświadczenia
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Godz. 9:50 Ważne informacje o egzaminie
Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. Po raz pierwszy egzamin został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
- uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
- uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Godz. 9:35 Jaka lektura była na egzaminie?
Jaka lektura pojawiła się na egzaminie ośmioklasistów? To pytanie zadają sobie internauci na Twitterze. Niestety wciąż nie ma na ten temat informacji. Póki co na serwisach społecznościowych pojawiły się pierwsze, nieoficjalne wiadomości o tym, że tegoroczną lekturą na egzaminie jest Quo Vadis, Henryka Sienkiewicza. Zaznaczamy jednak, że są to informacje nieoficjalne i niepotwierdzone.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020: Quo vadis na egzaminie z języka polskiego. Arkusze CKE. Pytania odpowiedzi [Arkusze Odpowiedzi]
Godz. 9:20 Na pierwszy ogień język polski
Egzamin ósmoklasisty 2020 tradycyjnie rozpoczął się o godzinie 9:00. Uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej rozpoczęli we wtorek maraton egzaminów ósmoklasisty. Na pierwszy ogień poszedł język polski. W środę ósmoklasiści zmierzą się z matematyką, a w czwartek z językiem obcym: niemieckim lub angielskim. U nas znajdziecie arkusze egzaminacyjne CKE z języka polskiego z egzaminu ósmoklasisty 2020.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020: O 9. rozpoczął się egzamin z języka polskiego. Arkusze CKE. Pytania odpowiedzi [Arkusze Odpowiedzi]
Godz. 9:05 Egzaminy już się rozpoczęły
Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na naszych stronach internetowych w dniu egzaminu ok. godz. 13:00.
Godz. 8:50 Harmonogram egzaminów
W 2020 r. egzamin ósmoklasisty w terminie głównym będzie przeprowadzany od 16 do 18 czerwca (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
- 16 czerwca, wtorek język polski, godz. 9:00, czas trwania 120 minut
- 17 czerwca, środa matematyka , godz. 9:00, czas trwania 100 minut
- 18 czerwca, czwartek język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania 90 minut
Godz. 8:35 Ostatnie chwile przed egzaminem
To już za niespełna pół godziny! Przed uczniami ostatnie powtórki w myślach, i już wkrótce zasiądą do egzaminu!
Godz. 8:20 W poszukiwaniu przecieków
We wtorek (16.06.2020) o godzinie 9:00 rozpocznie się egzamin gimnazjalny 2020 z języka polskiego. Uczniowie, którzy dziś będą pisali pierwszy z trzech egzaminów prześcigają się w szukaniu przecieków arkuszy CKE z języka polskiego. W swoich twittach nawiązują do sytuacji, która miała miejsce podczas egzaminu maturalnego 2020 z języka polskiego.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020: Przecieki. Uczniowie szukają przecieków, jak w czasie matur
Godz. 8:05 Kiedy będą wyniki?
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Godz. 7:50 Na arkuszach będzie inny termin!
Ze względu na zmianę terminu egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym w 2020 r., na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin egzaminu ósmoklasisty, w jakim pierwotnie miał się on odbyć (w kwietniu 2020 r.; druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.).
Godz. 7:35 Języki do wyboru
Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5% ósmoklasistów.
Godz. 7:20 Czy są przecieki?
Uczniowie, którzy przystępują do egzaminu ósmoklasisty 2020 na platformie społecznościowej Twitter dyskutują od samego rana o tym, jakie tematy mogą pojawić się na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego. Czy będzie to Balladyna, Syzyfowe pracy, czy może Quo vadis? Ósmoklasiści szukają przecieków z CKE na egzamin ósmoklasisty 2020.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020. Na jakie tematy stawiają uczniowie. Na Twitterze spekulacje!
Godz. 7:05 Ponad 300 tysięcy uczniów napisze egzamin
We wtorek (16.06.2020) o godzinie 9:00 uczniowie ósmych klas rozpoczną maraton egzaminów ósmoklasisty 2020. Z pierwszym przedmiotem, z którym się zmierzą, będzie język polski. W środę ósmoklasiści rozwiążą arkusze zadań CKE z matematyki. Ostatni dzień zmagań to język obcy. Uczniowie mają do wyboru język angielski lub niemiecki.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020. Prawie 348 tysięcy uczniów napisze egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Godz. 6:50 U nas znajdziesz arkusze!
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpocznie się 16 czerwca. Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych egzamin ósmoklasisty zaczną od języka polskiego. CKE opublikuje arkusze i odpowiedzi z języka polskiego z egzaminu ósmoklasisty tuż po zakończeniu testu przez uczniów. Sprawdź, czy prawidłowo napisałeś egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>> Egzamin ósmoklasisty 2020: Język polski. Arkusze CKE. Pytania odpowiedzi [Arkusze Odpowiedzi]
Godz. 6:35 Życzenia od komisji
Dziś i egzamin maturalny, i egzamin ósmoklasisty. Życzenia z tej okazji złożyła Centralna Komisja Egzaminacyjna:
"Zdającym życzymy „połamania długopisów”, a nauczycielom, dyrektorom i pracownikom obsługi w szkołach - dziękujemy za przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów! Powodzenia!"
Godz. 6:20 To już dzisiaj!
W 2020 r. egzamin ósmoklasisty w terminie głównym będzie przeprowadzany od 16 do 18 czerwca (wtorek – czwartek).
22:20 Egzamin ósmoklasisty już za kilka godzin
Przypominamy, że egzamin ósmoklasisty 2020 z języka polskiego rozpocznie się we wtorek (16 czerwca) o godz. 9:00. Bądźcie z nami przez cały dzień na se.pl. W tym artykule opublikujemy arkusze, komentarze i inne najważniejsze informacje dotyczące zmagań ósmoklasistów.
21:30 Co można wnieść na egzamin? Co jest zakazane?
W związku z epidemią koronawirusa nie tylko zmieniła się data egzaminu, ale również zasady jego przeprowadzania. Wprowadzono liczne środki ostrożności mające na celu zapewnić maksimum bezpieczeństwa zdającym uczniom. Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty, a jakie przedmioty są zakazane i należy pozostawić je w domu? Przeczytaj TUTAJ.
20:30 Przecieki: J. polski. Część humanistyczna. Co będzie na egzaminie?
Czy są przecieki z j. polskiego? Co będzie na egzaminie? Te pytania zwykle nurtują uczniów, którzy przystępują do egzaminów. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja.
Czytaj więcej: Przecieki z języka polskiego [SZCZEGÓŁY]
19:30 Co było w tamtym roku?
Jakie tematy wypracowań będą do wyboru w tym roku? Tego oczywiście nie wiemy, ale przypominamy zeszłoroczne arkusze CKE z języka polskiego. Sprawdźcie, co było na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2019 roku!
Czytaj więcej: Arkusze z polskiego. Co było w tamtym roku?
18:00 Egzamin ósmoklasisty 2020: Język polski. Arkusze CKE. Pytania odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny test dla wielu uczniów. Co czeka uczniów we wtorek? Jak wyglądał egzamin w 2019 roku? Polecamy artykuł znajdujący się TUTAJ.