Gdzie oddać osocze w Poznaniu? Kto może być dawcą?

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Gdzie oddać osocze w Poznaniu? Kto może być dawcą?

Gdzie oddać osocze w Poznaniu? Kto może być dawcą?

2020-11-25 15:38

Gdzie oddać osocze w Poznaniu? Kto może być dawcą? W czasach pandemii koronawirusa ciągle brakuje osocza osób, które przeszły już COVID-19. Sprawdziliśmy, gdzie można oddać osocze w Poznaniu i kto może być dawcą. Szczegóły w poniższym artykule.

Mała ilość krwi jest dużym problemem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu informuje, że sytuacja jest trudna. Brakuje krwi niemal wszystkich grup, zwłaszcza 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh-. Dużym problemem jest także brak osocza. Według danych Wielkopolskiego Urzędu wojewódzkiego z dnia 18 listopada w woj. wielkopolskim na koronawirusa zachorowało 77 934 osób.

W tym momencie z chorobą walczy około 55 tys. osób. To właśnie dla nich potrzebne jest osocze ozdrowieńców. Zawiera ono przeciwciała, które wspomagają leczenie zakażonych koronawirusem z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Gdzie oddać osocze w Poznaniu?

Już spieszymy z odpowiedzią. Jeśli chcemy to zrobić to powinniśmy skontaktować się z pracownikami Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu pod numer tel.: 61 886 33 54 (w godz.7:30-15:00), lub wysłać mail na adres: [email protected]. Tylko w ten sposób można umówić się na wizytę.

Kto może być dawcą osocza?

Jest kilka warunków, które trzeba spełnić, aby oddać osocze. Kto może być jego dawcą? Osocze może oddać osoba, która chorowała na COVID-19 i została uznana za zdrową, jest wieku 18-60 lat i nie choruje przewlekle, nie otrzymała w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników ani - w przypadku kobiet - nie była w ciąży. Chętny musi też spełniać wszystkie standardowe wymagania dla krwiodawców.

Jak pobierane jest osocze?

Osoby, które oddały osocze zapewniają, że jest to "zabieg" bezbolesny. Trwa od 30 do 40 minut. Jak informuje Narodowe Centrum Krwi, osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. "Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza."

Premier ujawnił, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki