52-centymetrową kanię znalazł w środku lasu Roman Tomczak, sekretarz Nadleśnictwa. Miał być zwykły, służbowy obchód lasu, a nie grzybobranie, ale po takiego grzyba grzechem by było się nie schylić. Kania znaleziona pod Sierakowem to prawdziwy gigant. Kapelusz mierzy kilkadziesiąt centymetrów średnicy - można się pod nią schować przed deszczem.
Kanie to łakome kąski dla grzybiarzy. Specjaliści jednak przestrzegają, by zbierać tylko dojrzałe kanie z wykształconym kapeluszem, ponieważ łatwiej odróżnić je od muchomora sromotnikowego, a takie pomyłki niestety się zdarzają. W szpitalach na oddziałach toksykologicznych pojawiają się już pierwsi pacjenci z oznakami zatruć. Wszystkie wątpliwości co do grzybów i ich jadalności można rozwiać w sanepidach.
Porady grzybowe w WSSE w Poznaniu, ul. Libelta 36, pok. nr 113
Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu udzielają porad grzybowych w zakresie określania przynależności gatunkowej grzybów:
- poniedziałek - piątek w godzinach pracy 7.25 do 15.00
- sobota od dnia 17.09.2022 r. – 22.10.2022 r. w godz. 12.00 do 16.00
Do oceny grzybów należy przynosić całe owocniki (kapelusz oraz trzon) ponieważ istotne cechy diagnostyczne znajdują się na trzonie owocnika.
Polecany artykuł: