Dwuletni ptak przyleciał do Poznania z Francji. Dzięki nadajnikowi, który posiada, można śledzić jego lot w specjalnej edukacyjno przyrodniczej aplikacji. - To ogrody zoologiczne dbają o reintrodukcję tego gatunku, ponieważ w Europie orłosępów prawie już nie było. Na szczęście dzięki hodowli i wypuszczaniu młodych na wolność jest ich z roku na rok więcej - mówi Super Expressowi Remigiusz Koziński z Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.
Orłosęp, który dotarł do stolicy Wielkopolski usiadł na jednym z kuchennych parapetów wieżowca na poznańskich Winogradach. Został nagrany przez domownika, a filmik lotem błyskawicy rozszedł się po sieci. .
- Są to ptaki wysokich skalnych ścian w górach - mówi Koziński, który informuje, że zwierzę zostało rano (29 maja) odłowione przez pracowników poznańskiego ogrodu zoologicznego. Ptak jest osłabiony i wymaga opieki. - Jest w kwarantannie, ale po krótkim pobycie u nas wróci na wolność - dodaje Koziński. Orłosęp to niezwykle rzadki ptak w Polsce. Ornitolodzy na palcach jednej ręki mogą policzyć okazy, które zaobserwowano. Ołosęp brodaty zamieszkuje Alpy, Pireneje i Bałkany. Najbardziej lubi niedostępnym i strome stoki gór. Żywi się padliną i kośćmi. Jest objęty ochroną ścisłą